Švédsko obvinilo Číňana. Infiltroval se mezi Tibeťany, aby je mohl špehovat

Stockholm - Ve Švédsku byl obviněn čínský občan, který se údajně infiltroval do komunity tamních tibetských uprchlíků. Stockholmská prokuratura dnes oznámila, že mezi nimi pravděpodobně prováděl špionáž z pověření Pekingu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Vlajka Švédska

Muž proto poslán před švédský soud. Jeho špion údajně působil od července 2015 až do svého zadržení švédskými tajnými službami loni v únoru.

Devětačtyřicetiletý Dordží Gjancan byl obviněn z proniknutí do tibetské komunity, která ve Švédsku podle tamních úřadů čítá 130 členů. Od Tibeťanů měl získávat informace o jejich povolání, rodinné situaci a politických aktivitách. Tyto informace poté údajně za odměnu předával agentovi čínského režimu.

Podle agentury AFP žil Číňan ve Švédsku od začátku tisíciletí. Sám tam přicestoval jako tibetský uprchlík a vystupoval pod různými identitami. Obviněný se dokonce účastnil několika demonstrací proti čínské politice v Tibetu, mimo jiné i v Norsku, kde jako reportér rozhlasové stanice Voice of Tibet zpravodajsky pokrýval návštěvu dalajlamy.

"Je to velmi závažný zločin. Špionáž se týkala velkého počtu zranitelných osob", jejichž příbuzní v Tibetu by mohli být vystaveni nátlaku čínského režimu, řekl AFP prokurátor..

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Noční vlci dojezdili. Slovensko se otřáslo v základech, tanky kosí…

20.07.2018 22:18 Aktualizováno Bratislava - Ještě ve čtvrtek se zdálo, že základna ruských motorkářů, kteří si říkají Noční vlci,…

Útok v Německu: Muž v autobuse pobodal 12 lidí. Bylo to krveprolití,…

20.07.2018 21:29 Aktualizováno Lübeck - V severoněmeckém Lübecku zaútočil muž na cestující v autobuse. Nejméně 12 jich zranil.

Brit, který se přiotrávil novičokem, byl propuštěn z nemocnice

20.07.2018 19:14 Londýn - Brit, který se přiotrávil nervově paralytickou látkou novičok, byl dnes propuštěn z…

Brit, který chtěl útočit u parlamentu, dostal doživotí

20.07.2018 18:07 Londýn - Osmadvacetiletý Brit Khalid Ali, který plánoval teroristický útok u britského parlamentu,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama