Tajná zpráva o útoku na Skripala: Britové vědí víc, než doteď psala média. Jde i o Juliji Skripalovou

Londýn - Ruské zpravodajci se nabourali do e-mailů Julije Skripalové nejméně pět let před tím, než byla dívka spolu se svým otcem v Salisbury otrávena. Tvrdí to dokumenty britské tajné služby.

Přidejte svůj názor 38 komentářů

Julije Skripalová

Specialisté na kybernetiku z ruské GRU se podle Britů zaměřili na Skripalovou už v roce 2013 – a možná i dříve. To se alespoň píše v nově odtajněné zprávě, ze které cituje deník The Telegraph. V dopise generálnímu tajemníkovi NATO Jensi Stoltenbergovi britský poradce pro národní bezpečnost Mark Sedwill uvedl, že Sergej a Julija Skripalovi byli v posledních letech podrobeni kontrole ruských zpravodajských služeb.

V materiálu se také píše, že Rusko je jediným státem s „technickými prostředky, provozními zkušenostmi a motivem" k provedení útoku. „Neexistuje žádné věrohodné alternativní vysvětlení,“ tvrdí Sedwill.

Ruští agenti také podle listu po roce 2000 testovali účinnost novičoku – jedním způsobem bylo jeho namazaní na kliku dveří. Prý šlo o součást programu tajných chemických zbraní s kódovým označením Foliant. V dopise se také píše, že nejvyšší koncentrace nervového činidla nalezeného v Salisbury byla právě na klice předních dveří Skripalova domu.

Britské zpravodajské služby věří, že Vladimir Putin sám byl v té době úzce zapojen do ruského programu chemických zbraní. Dopis odhaluje, že Sovětský svaz poprvé vyvinul nervový jed novičok v osmdesátých letech v rámci programu chemických zbraní Foliant. .

V dopise Sedwill napsal, že je velmi nepravděpodobné, že jakákoli jiná bývalá sovětská republika po vyhlášení nezávislosti podporovala program chemických zbraní a že „je nepravděpodobné, že by novičok mohl být vytvořen a použit nestátními činiteli (např. kriminální nebo teroristickou skupinou), zejména s ohledem na úroveň čistoty potvrzené OPCW.“

Poznamenal, že v minulosti ruský stát prováděl atentáty na odpůrce Vladimíra Putina - včetně vraždy bývalého špióna Alexandra Litviněnka. „Je velmi pravděpodobné, že ruské zpravodajské služby považují přinejmenším některé z přeběhlíků za legitimní cíle pro atentát,“ uvedl bezpečnostní expert k možnému motivu.

Vstupte do diskuze (38)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Londýn si krutě vystřelil ze Zemana. Pověsil obří rudé trenky

21.07.2018 22:27 Aktualizováno Londýn/Praha - Obří rudé trenýrky odkazující na politický happening skupiny Ztohoven na Pražském…

Sicílie na nohou. Někdo tam masově vraždí uprchlíky

21.07.2018 22:27 Aktualizováno Řím - Sicilská prokuratura začala vyšetřovat nedávnou smrt čtyř migrantů ve vodách blízko italského…

Ovládnou Evropu muslimové? Vědci zjistili, jestli je čeho se bát

21.07.2018 22:27 Aktualizováno Téma islámu a přistěhovalectví rezonoval snad během veškerých evropských voleb. Ve Francii se…

Vlak srazil v Řecku tři migranty, dva zemřeli

21.07.2018 22:26 Atény - V severovýchodním Řecku blízko hranice s Tureckem přišli dva migranti o život poté, co je…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama