Italský prezident ztrácí trpělivost. Chce neprodleně novou vládu, jinak prý sám zakročí

Řím - Italský prezident Sergello Mattarella varoval, že pokud nebude mít do několika dnů návrh osoby, která by byla schopná vyjednávat o nové vládě, podnikne veškeré kroky, které mu ústava umožňuje, aby současná situace vzala za své. Informoval o tom server Politico.eu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

itálie

Po skončení druhého kola jednání s předsedy stran se italská hlava státu rozhodla začít konat. Jedním z důvodů tohoto kroku jsou také obavy ze současné situace na Blízkém východě a obecně rostoucí mezinárodní napětí.

"Očekávání italských občanů, současná situace v Evropě a rostoucí mezinárodní napětí ukazuje, že není čas na mezistranické hádky, a že je potřeba konečně začít jednat," řekl Mattarella vzhledem k současné situaci v Sýrii.

Pokud se nepodaří v dohledné době sestavit novou italskou vládu, zůstanou klíčové otázky v rukou dosluhujícího premiéra Paola Gentilioniho, který momentálně působí jako jakýsi mediátor.

Vzkázal jsem všem stranám, že je zapotřebí, aby naše země měla, co nejrychleji novou vládu s důvěrou. Nechám jim ještě několik dní, aby se samy domluvily, ale pak do toho vstoupím na vlastní pěst," řekl Mattarella. 

Italská ústava umožňuje prezidentovi dvě řešení povolebního patu a neschopnosti stran se domluvit na vládní koalici. Buď může dát předsedovi jedné z politických stran průzkumný mandát, který mu umožní aktivně jednat s ostatními stranami na vzniku nové vlády, nebo jej rovnou předběžně jmenovat premiérem, a dát mu tím pádem volnější ruku.

Vzhledem k výsledkům březnových voleb se spekuluje nad tím, že by novým italským premiérem mohl být buď předseda antisystémového Hnutí pěti hvězd Luigi Di Maio, nebo předseda krajně pravicové Ligy Severu Matteo Salvini. 

Předběžný mandát by mohl dát Mattarella právě jednomu z výše uvedených mužů, kteří potenciál stát se novým italským premiérem. Průzkumný mandát však může dát pouze politicky neutrálním osobám, které nemají zájem na to být premiéry. Tradičními kandidáty na průzkumný mandát jsou jeden z předsedů komor parlamentu.

Hnutí pěti hvězd získalo jako samostatná strana 32 %, zatímco středopravicová koalice, v níž je také Liga Severu, 37 %. Žádná ze stran však nezískala tolik procent, aby mohla vládnout sama.

Hlavním problémem při sestavování příští italské vlády není pouze rivalita mezi Di Maiem a Salvinim, nýbrž osobnost předsedy Forza Italia a bývalého italského premiéra Silvia Bersluconniho. Ta vylučuje možnost spolupráce mezi Hnutím pěti hvězd a Ligou Severu.

Di Maio trvá na tom, aby se Berlusconni stáhnul z politiky, protože vláda s ním by znamenala "facku" italským voličům. Naopak Salvini se svého dlouholetého spojence odmítá zříci. 

Jednou z možností vládní koalice také zůstává spolupráce s některou ze stran středolevicové koalice. Ta ale spíše směřuje do opozice.

Témata: Itálie | EU | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Londýn si krutě vystřelil ze Zemana. Pověsil obří rudé trenky

21.07.2018 22:27 Aktualizováno Londýn/Praha - Obří rudé trenýrky odkazující na politický happening skupiny Ztohoven na Pražském…

Sicílie na nohou. Někdo tam masově vraždí uprchlíky

21.07.2018 22:27 Aktualizováno Řím - Sicilská prokuratura začala vyšetřovat nedávnou smrt čtyř migrantů ve vodách blízko italského…

Ovládnou Evropu muslimové? Vědci zjistili, jestli je čeho se bát

21.07.2018 22:27 Aktualizováno Téma islámu a přistěhovalectví rezonoval snad během veškerých evropských voleb. Ve Francii se…

Vlak srazil v Řecku tři migranty, dva zemřeli

21.07.2018 22:26 Atény - V severovýchodním Řecku blízko hranice s Tureckem přišli dva migranti o život poté, co je…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama