Dětská manželství? Každých 7 vteřin je provdána dívka mladší 15 let, problémy jsou i v zemích EU

Brusel - Skupina Human Rights Watch (HRW) upozorňuje na to, že by státy Evropské unie měly udělat víc, aby zabránily dětským manželstvím nejen ve světě, ale i v Evropě. Poukazuje na to, že každý rok se ve světě vdá asi 15 milionů dívek mladších osmnácti let. Řada z nich záhy po svatbě otěhotní, čímž se vystavují možným komplikacím při porodu. Ty mladší dokonce mohou zemřít.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Británie řeší problém s dětskými sňatky

Evropská unie by mohla udělat víc, aby pomohla ukončit praxi dětských manželství. Členové Evropského parlamentu proto pracují na tom, aby to udělali. Ve čtvrtek parlamentní Výbor pro práva žen a rovnost pohlaví přijal stanovisko, v němž vyzývá diplomatickou radu EU k vypracování jasné strategie a vyčlenění finančních prostředků na vymýcení dětských a vynucených manželství do roku 2030.

zdroj: YouTube

Dosažení tohoto cíle však bude obtížné. Dětské manželství se objevuje ve všech oblastech světa – a to v ohromujícím počtu. Týká se 15 milionů dívek mladších osmnácti let se každý rok – to je jedna dívka za dvě vteřiny. Každých sedm vteřin je vdána dívka mladší patnácti let. Většina dívek se provdá za muži starších osmnácti let - v některých případech jsou jejich manželé mnohem starší.

HRW s odkazem na výzkumy uvádí, že manželství dětí je škodlivé. Děti po uzavření manželství často odcházejí ze školy a v důsledku toho uvíznou v chudobě. Vdané dívky často brzo otěhotní, což s sebou přináší vážná zdravotní rizika – včetně možné smrti - u dívek i jejich dětí. Dívky, které se vdají mladé, jsou navíc vystaveny vyššímu riziku domácího násilí než ženy, které se vdávají jako dospělé.

EU podle aktivistů hraje klíčovou roli. „EU a mnohé z jejích členských států přispívají do zemí s vysokým počtem dětských manželství značnými finančními částkami. Dárci mohou v těchto zemích poskytnout pomoc při právní a politické reformě. Mohou také pomoci poskytnout podporu - přístup k informacím a službám v oblasti vzdělávání, pohlavního a reprodukčního zdraví, ekonomické bezpečnosti a sociální oblasti - dívky musí uniknout dětskému manželství,“ píší aktivisté.

Státy EU by ale prý také měly podniknout určité kroky u nich doma. „Řada členských států EU stále povoluje dětské manželství. Několik zemí - Nizozemí, Německo a Švédsko - zakázala manželství dětí (a Norsko, které je mimo EU, o tom uvažuje). Ale jiné - včetně Rakouska, Belgie, Itálie, Španělska a Spojeného království - mají zákony umožňující dětem mladším 18 let, aby za určitých okolností mohly vstoupit do manželství,“ zdůrazňuje HRW.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump: EU je nepřítel USA. Rusko jen v některých ohledech

15.07.2018 22:38 Aktualizováno Helsinky - Americký prezident Donald Trump se rok a půl po nástupu do funkce poprvé sejde se svým…

Rakousko bouchlo do stolu. Cizinci ho vysávají z peněz, utáhne kohoutky

15.07.2018 22:38 Aktualizováno Vídeň - Počet dětí žijících v zahraničí, které mají v Rakousku nárok na přídavky, se za posledních…

Další odchod z EU? Nová země se bouří proti nadvládě byrokratů

15.07.2018 22:38 Aktualizováno Stockholm - Krátce po skončení letních prázdnin proběhnou ve Švédsku volby, které mají taktéž…

Fotbalovým mistrům světa blahopřáli Trump, Babiš i Macron

15.07.2018 22:36 Paříž - Světoví politici poblahopřáli novopečeným mistrům světa ve fotbale z Francie.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama