V Paříži se otevřel nový justiční palác, údajně největší v Evropě +VIDEO

Paříž - Po více než roce zpoždění se dnes na severozápadě Paříže otevřel nový justiční palác, který je podle francouzského tisku největší v Evropě. Moderní prosklený mrakodrap je nyní se svými 160 metry a 38 patry druhou nejvyšší budovou v Paříži po věži Montparnasse. Ve třístupňové stavbě od proslulého italského architekta Renza Piana se nachází 90 soudních síní. Palác, jenž Piano označil za "vertikální město", pojme až 9000 lidí.

Přidejte svůj názor

Francie, ilustrační foto

Na terasách jednotlivých "schodů" je vysázeno 232 stromů. Mají pomoci usměrňovat teplotu uvnitř budovy, která se nachází ve čtvrti Batignolles v 17. pařížském obvodu.

Světlo prostupující stavbou má evokovat přístupnost justice. "Justiční palác má být důstojný a vzbuzovat respekt, ale nikoli tíživý pocit," řekl serveru franceinter.fr architekt Bernard Plattner, který na projektu spolupracovat s Pianem.

zdroj: YouTube

Nová jsou i bezpečnostní opatření. Vzhledem k tomu, že palác neobestupují mříže jako v případě staré budovy v centru metropole, je sklo na úrovni chodníku zesílené a odolat by mělo stokilogramové náloži. V paláci je rozmístěno 1500 bezpečnostních kamer.

Budova má ale své kritiky, kteří poukazují především na její špatnou dostupnost a nedostatek parkovacích míst. Někteří advokáti se také obávají ztížené komunikace s kolegy i klienty kvůli množství bezpečnostních prvků.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útok v Německu: Muž v autobuse pobodal nejméně 14 lidí

20.07.2018 16:15 Aktualizováno Lübeck - V severoněmeckém Lübecku zaútočil muž na cestující v autobuse. Nejméně 14 jich zranil.

Turecko a Nizozemsko normalizují vztahy, roztržka trvala více než rok

20.07.2018 16:10 Haag/Ankara - Nizozemsko a Turecko normalizují diplomatické vztahy. Roztržka mezi nimi vypukla loni…

Mezi Ruskem a Řeckem zuří diplomatická válka. Moskva mluví o špinavé…

20.07.2018 15:27 Moskva/Atény - Mezi Moskvou a Aténami propukla diplomatická válka. Řecko minulý týden rozhodlo o…

Noční vlci dojezdili. Slovensko se otřáslo v základech, tanky kosí…

20.07.2018 14:12 Bratislava - Ještě ve čtvrtek se zdálo, že základna ruských motorkářů, kteří si říkají Noční vlci,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama