Vymýcení chemických zbraní? G7 chválí akce USA, Británie a Francie

Berlín - Skupina sedmi nejvyspělejších ekonomik světa (G7) dnes odsoudila údajný chemický útok na syrské město Dúmá a podpořila snahy Spojených států, Francie a Británie zamezit používání těchto bojových látek. S odkazem na dnes zveřejněné prohlášení zemí G7 o tom informovala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Chemické zbraně

"Zcela podporujeme snahy Spojených států, Británie a Francie o snížení kapacity režimu (syrského prezidenta) Bašára Asada v oblasti chemických zbraní," uvedly země G7 v prohlášení s tím, že podobně jako trojice států doufají, že chemické zbraně budou v budoucnu vymýceny.

"Nadále jsme pro diplomatické řešení syrského konfliktu," uvedli zástupci G7 v prohlášení, které bylo zveřejněno v Německu.

V noci na sobotu podnikly Spojené státy, Británie a Francie koordinovaný vojenský úder v Sýrii. Nálety byly odpovědí na údajný chemický útok, který podle těchto tří zemí syrská armáda podnikla 7. dubna na město Dúmá ve východní Ghútě nedaleko Damašku a který si podle záchranářů na místě vyžádal přes 40 lidských životů. Damašek a jeho spojenec Rusko obvinění z použití chemických zbraní odmítají a operaci označily za akt agrese vůči suverénnímu státu.

Zda byly chemické zbraně opravdu použity, by měla vyšetřit mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Její představitelé jsou v Sýrii už od soboty a v pondělí měli dorazit do Dúmy. Moskva nicméně uvedla, že vyšetřování bylo odloženo mimo jiné kvůli bezpečnostní situaci způsobené víkendovým náletem spojenců. Spojené státy se obávají, že Rusko chce vyšetřování v Dúmě ovlivnit, podobně se vyjádřila také Británie. Moskva ale tato obvinění odmítá a tvrdí, že Dúmá bude vyšetřovatelům zpřístupněna ve středu.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump: EU je nepřítel USA. Rusko jen v některých ohledech

15.07.2018 22:38 Aktualizováno Helsinky - Americký prezident Donald Trump se rok a půl po nástupu do funkce poprvé sejde se svým…

Rakousko bouchlo do stolu. Cizinci ho vysávají z peněz, utáhne kohoutky

15.07.2018 22:38 Aktualizováno Vídeň - Počet dětí žijících v zahraničí, které mají v Rakousku nárok na přídavky, se za posledních…

Další odchod z EU? Nová země se bouří proti nadvládě byrokratů

15.07.2018 22:38 Aktualizováno Stockholm - Krátce po skončení letních prázdnin proběhnou ve Švédsku volby, které mají taktéž…

Fotbalovým mistrům světa blahopřáli Trump, Babiš i Macron

15.07.2018 22:36 Paříž - Světoví politici poblahopřáli novopečeným mistrům světa ve fotbale z Francie.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama