Merkelová tváří v tvář Putinovi? Německo chce problémy řešit napřímo

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová se hodlá v dohledné době osobně setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Řekla to dnes po jednání s novozélandskou premiérkou Jacindou Ardernovou. Merkelová potvrdila, že dnes s Putinem hovořila telefonicky a tématy rozhovoru byly konflikt v Sýrii a plynovod Nord Stream 2 z Ruska do Německa. Podle kancléřky je třeba stále znova usilovat o dialog s Moskvou.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Německá kancléřka Angela Merkelová

"Myslím, že se v dohledné době setkáme," řekla šéfka německé vlády. Termín setkání podle ní ještě nebyl dohodnut. "Ale věřím, že počet témat, která máme, od Ukrajiny přes plyn až po velké, velké téma Sýrie, také vyžaduje, abychom se v dohledné době vyměnili názory napřímo," prohlásila Merkelová, která potvrdila, že s Putinem hovořila telefonicky.

Její mluvčí Steffen Seibert uvedl, že kancléřka s šéfem Kremlu hovořila o možnostech pokračování politického procesu, jímž by mělo být ukončení syrského konfliktu. "Německá kancléřka a prezident se shodli na tom, že politický proces musí být v centru úsilí o ukončení letitého krvavého konfliktu," řekl Seibert.

Podle Kremlu Putin Merkelové řekl, že vzdušné údery v Sýrii z minulého týdne byly porušením mezinárodního práva a poškodily mírový proces.

Merkelová dnes zdůraznila, že Rusko jakožto spojenec Sýrie spoluodpovídá za její počínání.

V noci na sobotu podnikly Spojené státy, Británie a Francie koordinovaný vojenský úder v Sýrii. Nálety byly odpovědí na údajný chemický útok, který podle těchto tří zemí syrská armáda podnikla 7. dubna na město Dúmá ve východní Ghútě nedaleko Damašku a který si podle záchranářů na místě vyžádal přes 40 lidských životů. Damašek a jeho spojenec Rusko obvinění z použití chemických zbraní odmítají a operaci označily za akt agrese vůči suverénnímu státu.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas dnes prohlásil, že Německo by mělo sehrát roli prostředníka v zájmu udržení dialogu s Ruskem o syrské krizi.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump: EU je nepřítel USA. Rusko jen v některých ohledech

15.07.2018 22:38 Aktualizováno Helsinky - Americký prezident Donald Trump se rok a půl po nástupu do funkce poprvé sejde se svým…

Rakousko bouchlo do stolu. Cizinci ho vysávají z peněz, utáhne kohoutky

15.07.2018 22:38 Aktualizováno Vídeň - Počet dětí žijících v zahraničí, které mají v Rakousku nárok na přídavky, se za posledních…

Další odchod z EU? Nová země se bouří proti nadvládě byrokratů

15.07.2018 22:38 Aktualizováno Stockholm - Krátce po skončení letních prázdnin proběhnou ve Švédsku volby, které mají taktéž…

Fotbalovým mistrům světa blahopřáli Trump, Babiš i Macron

15.07.2018 22:36 Paříž - Světoví politici poblahopřáli novopečeným mistrům světa ve fotbale z Francie.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama