Švédsko v troskách? Znásilňování, veřejné popravy, gangy migrantů

Stockholm - Švédsko, které bylo po léta spojováno s Abbou, prodejnou nábytku IKEA a všeobjímajícím welfare státem, je nyní vnímáno jako země rekrutů Islámského státu, znásilňování a terorismu. Informoval o tom server Politico.eu

Přidejte svůj názor 30 komentářů

Švédsko

Jenom za dva týdny došlo ve Švédsku k pěti výbuchům, což není v současné době nic neobvyklého. Pro zdejší obyvatelstvo se rostoucí kriminalita, zastrašování svědků a veřejné popravy místními gangy stává zcela běžnou realitou.

Švédi se však s tím, že se z jejich vlasti, dříve proslulé smyslem pro právo a pořádek, stává "Palermo severu", smířit nehodlají, a proto je také toto téma jedním z klíčových v letošních parlamentních volbách.

Jedná se o výrazný obrat v myšlení, protože téma kriminality je ve skandinávských zemích tradičně považováno za velmi citlivé, a je tudíž předmětem různých tabu.

V minulosti se řešily hlavně případy násilných a smrtelných trestných činů, které byly spojeny s alkoholem podléhajícím velmi přísným státním regulacím a vysokému zdanění. Celkově je i dnes počet vražd ve Švédsku výrazně nižší, než v sousedních zemích, ale ve srovnání z dřívější nízkou mírou zločinnosti se dnes dostalo na úroveň západoevropských zemí, případně jí i překročilo.

Pachateli trestných činů jsou převážně muži vyrůstající ve vyloučených lokalitách, v nichž vznikají paralelní společnosti tvořené převážně přistěhovaleckou komunitou. Podle policejních statistik se míra zločinnosti v paralelních společnostech tvořených migranty v porovnání s 90. lety přímo zdvojnásobila.

Nového fenoménu si nemohli nevšimnout ani švédští sousedé. Například Norové nově mluví o nových podmínkách v sousedním Švédsku a dánský premiér a bývalý prezident NATO Anders Fogh Rasmussen.

"Švédsko prezentuji jako odstrašující případ," řekl Rasmussen v rozhovoru pro švédskou televizi.

Švédská vláda problémy přiznala, ale řekla, že na jejím území neexistují žádné no go zóny, nýbrž že se pouze zvýšila míra kriminality, a že se aktivně pokusí znovu vylepšit dobrou pověst své země.

S tímto názorem nesouhlasí však někteří švédští zdravotníci, kteří tvrdí, že existují místa, kam by se báli jet se sanitkou. Pokud švédská vláda nedokáže stávající situaci vyřešit, hrozí další posilování euroskeptických Švédských demokratů.

Vstupte do diskuze (30)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Loď plná uprchlíků má zakotvit na Sicílii, Salvini si ovšem klade podmínku

20.08.2018 22:00 Aktualizováno Řím - Loď italské pobřežní stráže Diciotti se 177 migranty na palubě má zakotvit v sicilském…

Pukrle před Putinem? Nové VIDEO ze svatby rakouské ministryně vyvolalo…

20.08.2018 21:59 Aktualizováno Vídeň - Rakouská ministryně zahraničí Karin Kneisslová měla na své svatbě ruského prezidenta…

Turisty v soutěskách na jihu Itálie smetla záplava, nejméně osm mrtvých

20.08.2018 21:46 Aktualizováno Řím - V národním parku Pollino v Kalábrii na jihu Itálie dnes zahynulo osm turistů. Hasiči…

Teror ve Španělsku: Arab zaútočil nožem, křičel Alláhu akbar

20.08.2018 21:33 Aktualizováno Barcelona - Muž dnes v katalánském městečku Cornellà de Llobregat, které je předměstím Barcelony,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama