Kolem brexitu zase přituhuje: Británie hodlá ochránit pozici Severního Irska

Londýn - Britská vláda dnes uvedla, že hodlá v rámci vyjednávání o odchodu z Evropské unie ochránit pozici Severního Irska na vnitřním trhu Británie. Reagovala tak na zprávu v deníku The Telegraph, podle níž Evropská unie ve středu odmítla návrhy Londýna na řešení otázky hranice mezi Irskem a Severním Irskem.

Přidejte svůj názor

Brexit

"Jasně říkáme, že pozici Severního Irska na vnitřním trhu Británie ochráníme," citovala mluvčího britského ministerstva pro vystoupení z EU agentura Reuters. Brusel se přitom s Londýnem dříve dohodl na "nouzovém" řešení otázky irské hranice, při němž by Severní Irsko prakticky setrvalo v jednotném trhu EU, aby se zabránilo obnovení klasických hraničních kontrol.

Londýn v tomto bodě rozhovorů usiluje o to, aby v Severním Irsku platila stejná pravidla jako ve zbytku království, a zároveň o zachování volného režimu na hranici s Irskem. Poslední návrh premiérky Theresy Mayové podle deníku The Telegraph v Bruselu ve středu pohořel.

Podle diplomatů, kteří jsou obeznámeni s postupem jednání mezi Londýnem a Bruselem, má Evropská komise obavu z možných britských snah aplikovat řešení k irské hranici na celé britské území. Tím by Londýn získal přístup na unijní vnitřní trh se zbožím a v praxi by se mu tak podařilo vybrat si z podmínek účasti na jednotném trhu jen to, co je pro Británii výhodné.

Evropští vyjednavači od počátku trvají na tom, že není možné, aby si Británie po odchodu z EU jen "vyzobávala třešničky" a z pravidel a závazků jednotného trhu uplatňovala jen ty části, které jsou pro ni výhodné. Obě britskou stranou navrhované varianty řešení EU odmítla.

"Bylo to detailní a klinické vyvrácení," řekl The Telegraph nejmenovaný vysoce postavený unijní diplomat. "Zazněl jasný vzkaz, že žádná z britských možností pro režim na hranicích by nefungovala. Vůbec žádná," dodal.

Otázka irské hranice je nyní podle diplomatických zdrojů ČTK nejspíš nejvíce problémovým bodem aktuálně připravované dohody o vystoupení Británie z EU. Britská vláda chce po brexitu opustit jak unijní vnitřní trh, tak celní unii.

Horní komora britského parlamentu ale ve středu schválila dodatek k zákonu o odchodu z Evropské unie, který nechává otevřenou možnost, aby země po brexitu zůstala s EU v celní unii.

Teprve v počátcích jsou rozhovory o budoucnosti vzájemných vztahů. Ještě ve čtvrtek odpoledne neměli zástupci EU z Londýna potvrzené, zda britská strana plánuje dopředu nabídnout svou vlastní pozici k počínajícím jednáním.

Podle listu Financial Times uvažuje britský vyjednavač David Davis o tom, že by Londýn připravil a představil vlastní podrobnou představu a tím "předběhl" Evropskou komisi, která dosud s podobnými materiály obvykle přicházela jako první.

Britské straně se podle diplomatů příliš nelíbí, že EU27 pro budoucnost uvažuje jen o dohodě o volném obchodu a že se k Británii chce z hlediska společné zahraniční a bezpečnostní politiky chovat jako ke každé jiné zemi mimo unijní blok.

Další jednací kolo je v tuto chvíli naplánované na počátek května. Hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier dnes televizi France 2 řekl, že na smlouvě o odchodu Británie zbývá diplomatům ještě asi čtvrtina práce.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Loď plná uprchlíků má zakotvit na Sicílii, Salvini si ovšem klade podmínku

20.08.2018 22:00 Aktualizováno Řím - Loď italské pobřežní stráže Diciotti se 177 migranty na palubě má zakotvit v sicilském…

Pukrle před Putinem? Nové VIDEO ze svatby rakouské ministryně vyvolalo…

20.08.2018 21:59 Aktualizováno Vídeň - Rakouská ministryně zahraničí Karin Kneisslová měla na své svatbě ruského prezidenta…

Turisty v soutěskách na jihu Itálie smetla záplava, nejméně osm mrtvých

20.08.2018 21:46 Aktualizováno Řím - V národním parku Pollino v Kalábrii na jihu Itálie dnes zahynulo osm turistů. Hasiči…

Teror ve Španělsku: Arab zaútočil nožem, křičel Alláhu akbar

20.08.2018 21:33 Aktualizováno Barcelona - Muž dnes v katalánském městečku Cornellà de Llobregat, které je předměstím Barcelony,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama