Britové zjistili, kdo otrávil Skripalovi. Dva Rusové, kteří poslali tajnou zprávu do Moskvy

Londýn - Britským vyšetřovacím orgánům se podařilo identifikovat dvě osoby, které měly otrávit nervovou látko Novičok Julii a Sergeje Skripalovi. To se mělo stát 4. března 2018. Velká Británie z útoku opět vinní Rusko, protože právě tam tyto osoby poté uprchly.

Přidejte svůj názor 118 komentářů

Sergej Skripal

Osoby, které s "vysokou pravděpodobností" měly otrávit Skripalovovi, byly určeny z kamer, které se v Salisbury nacházejí, píše The Telegraph, který má policejní zprávu k dispozici. Neznámé osoby pak byly porovnány s osobami cestujícími z Ruska.

Podle zprávy však "osoby zájmu" již Británii opustili a měli by se nacházet na "výsostném území Ruska". Policie je proto nemůže vyslechnout. Britští zpravodajci rovněž zachytili zprávu směřující do Moskvy, která zněla "balíček byl doručen".

Podle policejní vyšetřovací verze, neznámé osoby měly na Sergeje Skripala a jeho dceru Julii zaútočit bojovou látkou Novičok. Bojová látka podobná Novičoku pak byla, podle vyšetřovatelů, zachycena na devíti místech ve městě Salisbury.

Velká Británie z útoku obvinila Rusko. Evropská unie a NATO v reakci na útok vyhostila několik desítek ruských diplomatů. Sripalovi útok přežili a daří se jim, podle slov Britů, dobře. Julie již byla propuštěna z nemocnice do domácího léčení.   

Novičok je považován za mimořádně toxickou látku. Několik vědců včetně ruských uvedlo, že kontakt s ní není možné přežít bez trvalých následků.  Podle informací BBC bylo k útoku použito jen velmi malé množství novičoku v podobě kapaliny.

V Salisbury nyní začala rozsáhlá dekontaminace, která se bude týkat devíti míst. Podílet se na ní bude 200 vojáků, potrvá několik měsíců a bude stát miliony liber.

K dekontaminaci budou použity žíraviny. Čištění se týká například Skripalova domu, ambulance a některých částí města, například restaurace a také hospoda, kde Skripalovi osudného dne pobývali. Odstraněna bude i tráva z postižené oblasti, která bude spolu s dalšími věcmi spálena.

"Není pochyb o tom, co bylo (při útoku) použito a nezbývá jiné alternativní vysvětlení toho, kdo je zodpovědný," reagoval už dříve britský ministr zahraničí Boris Johnson. Pouze Rusko podle něj mělo prostředky a motiv, aby spáchalo útok na Skripalovy. Johnson rovněž uvedl, že zpráva OPCW potvrdila, že látkou, která byla použita při útoku, byl novičok. Ve veřejné části tato informace není.

Ruské úřady v reakci na zprávu OPCW poukázaly hlavně na skutečnost, že dokument nejmenuje stát, z něhož látka pochází. Ruské ministerstvo průmyslu a obchodu agentuře Interfax sdělilo, že původce látky ani není možné jednoznačně určit. "Žádné jednoznačné markery schopné přímo dokázat výrobce látky neexistují," řekl agentuře náměstek ministra Georgij Kalamanov.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová Británii vyzvala, aby dokázala, že Skripala a jeho dceru nedrží jako rukojmí. Zacharovová řekla, že britské úřady Skripalovy drží v izolaci a nikdo jiný je už více než měsíc neviděl. Zacharovová podotkla, že v podobném případě z roku 2006, kdy byl v Londýně otráven bývalý agent KGB Alexandr Litviněnko, byla zveřejněna alespoň jeho fotografie.

Vstupte do diskuze (118)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Soustrast Itálii vyjádřili po zřícení mostu Merkelová, Tusk či Jubncker.…

14.08.2018 18:05 Brusel/Praha - Po zřícení dálničního mostu v Janově vyjádřila pozůstalým obětí a Itálii soustrast…

Bože, ach, můj bože. Bylo to jako apokalypsa, říkají svědci. Zřícený most…

14.08.2018 18:03 Aktualizováno Janov – Svědci, kteří byli v okamžiku tragického zřícení Morandiho mostu v italském Janově,…

Na dálnici v Janově se zřítil kus mostu, spadl i český kamion. Nejméně 35…

14.08.2018 18:01 Aktualizováno Janov - Na dálnici v Janově se dnes přibližně v 11:50 SELČ v důsledku sesuvu půdy zřítilo několik…

Loď Aquarius zakotví na Maltě, uprchlíky si rozdělí pět zemí EU

14.08.2018 16:44 Aktualizováno Madrid - Francii, Německo, Španělsko, Portugalsko a Lucembursko si rozdělí 141 migrantů, kteří jsou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama