Britská královna Alžběta II. v sobotu oslavila 92. narozeniny

Londýn - Diváci v sále londýnské koncertní haly Royal Albert Hall měli v sobotu večer vzácnou příležitost zazpívat Happy Birthday - šťastné narozeniny - Alžbětě II., nejdéle vládnoucí korunované hlavě v britských dějinách, které bylo dvaadevadesát. Královna zamávala davu a nadšený aplaus sklidil i její nejstarší syn, princ Charles, který oslavenkyni uvedl slovy: "Královna Alžběta II., maminka."

Přidejte svůj názor

Královna Alžběta II. na oficiálním portrétu k jejím 90. narozeninám

Královna přišla na pódium na závěr koncertu, při kterém mimo jiné vystoupili britští zpěváci Sting, Tom Jones či Jamie Cullum, a mezi další hosty australská hvězda Kylie Minogue, která je v Británii velmi oblíbená.

Nechyběla vzpomínková pasáž na dlouhý královnin život a panování od zvukového záznamu projevu, který Alžběta pronesla při svých 21. narozeninách, až po video z jejího zlatého jubilea - padesáti let na trůnu, kdy se v červnu 2002 v Londýně na Alžbětinu počest shromáždil zhruba milion lidí.

Na sobotní oslavě byli také královnini vnuci: princ William a princ Harry se snoubenkou Meghan Markleovou, jejichž svatba je plánována na 19. května ve Windsorském zámku. Williamova manželka Kate, která čeká třetí dítě, se koncertu nezúčastnila a chyběl také královnin manžel princ Philip, který se zotavuje po nedávné operace kyčelního kloubu.

Alžběta II. každoročně slaví narozeniny dvakrát. Poprvé obvykle jen v rodinném kruhu v den svého výročí - tedy 21. dubna; oficiální veřejná oslava s vojenskou přehlídkou se poté koná druhou červnovou sobotu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rasisté, xenofobové a šovinisté? Politolog nabízí překvapivý pohled na…

15.08.2018 00:01 NÁZOR - Populismus se podle všeho šíří světem a ohrožuje zavedený status quo, uvádí Peter Bloom v…

Z mostu v Janově spadl i kamion z Prahy. Řidič je potlučený, ale žije

14.08.2018 22:06 Aktualizováno Janov (Itálie)/Praha – Na mostě, jehož část se dnes zřítila v italském Janově, byl také kamion…

Loď Aquarius zakotví na Maltě, uprchlíky si rozdělí pět zemí EU

14.08.2018 21:50 Aktualizováno Madrid - Francii, Německo, Španělsko, Portugalsko a Lucembursko se dohodly, že si rozdělí 255…

Útok autem u britského parlamentu: Je zřejmé, že nešlo o dopravní nehodu,…

14.08.2018 21:39 Aktualizováno Londýn - Dnešní vážný incident v britského parlamentu bude vyšetřovat protiteroristické oddělení.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama