Rýsuje se v Itálii vláda? Fico to prověří

Řím 23. dubna (ČTK) - Italský prezident Sergio Mattarella dnes pověřil předsedu dolní komory parlamentu Roberta Fica, aby prozkoumal možnost sestavení většinové vlády protestního Hnutí pěti hvězd (M5S) a Demokratické strany (PD). Šéf sněmovny dostal čas na předložení výsledků sondovacích rozhovorů do čtvrtka, napsala agentura ANSA. Více než měsíc a půl po parlamentních volbách je to druhý impuls k vytvoření vlády ze strany hlavy státu.

Přidejte svůj názor

Itálie, ilustrační foto

"Ihned se pustím do práce," řekl po podvečerní schůzce s Mattarellou Fico, který je členem M5S. Koalice této nejsilnější strany z březnových voleb by měla s PD v 630členné poslanecké sněmovně 333 křesel. Demokratická strana po volebním neúspěchu uvedla, že chce zůstat v opozici, avšak jedno křídlo strany je přístupné dialogu s M5S. Fico prohlásil, že bude nejdůležitější "začít od témat, která jsou v zájmu státu".

Předseda PD Matteo Orfini hned reagoval, že pro politickou dohodu mezi jeho stranou a M5S "nejsou podmínky". "Samozřejmě Fica uctivě a pozorně vyslechneme, z úcty k němu a k funkci, kterou zastává. Můj názor ale zůstává takový, jaký byl v minulých dnech: byli jsme, jsme a zůstaneme alternativou k ´pěti hvězdám´, co se týče politické kultury, programu i představy o demokracii," řekl.

Minulou středu pověřil prezident Mattarella předsedkyni senátu Elisabettu Casellatiovou (FI) zprostředkováním rozhovorů mezi M5S a středopravou koalicí vedenou stranami Liga a Vzhůru Itálie (FI), která ve volbách 4. března zvítězila. Jednání ale skončila bezvýsledně.

M5S se nechalo slyšet, že je ochotné pracovat s Ligou, nikoli však s FI bývalého premiéra Silvia Berlusconiho. Lídr Ligy Matteo Salvini proto vyzval Berlusconiho a šéfa M5S, aby se "přestali hádat". Má za to, že "kdyby všichni slezli ze svých piedestalů a mluvili o věcech, nikoli o jménech", měla by Itálie "za několik dní vládu, která by vydržela pět let".

M5S i středopravý blok zůstaly v parlamentních volbách daleko za výsledkem zaručujícím ve sněmovně většinu a za současného vývoje Mattarellovi rychle ubývají možnosti, napsala agentura Reuters. Pokud veškeré koaliční rozhovory selžou, mohl by se prezident pokusit o sestavení úřednické vlády s omezenými pravomocemi, která by zajistila reformu volebního zákona a připravila zemi na předčasné volby na jaře příštího roku. Poslední možností hlavy státu je vyhlásit předčasné volby na podzim.

Témata: Itálie | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Islamizace Polska? Poslanec vytáhl proti plnovousům, Polák se prý pozná…

16.08.2018 08:31 Varšava - Polský poslanec Marek Jakubiak bojuje proti plnovousu na tvářích mladých mužů. Tato móda…

V Německu roste počet utonulých dětí, rodiče sledují telefony

16.08.2018 07:17 Berlín - V Německu roste počet utonulých dětí. Podle spolkové společnosti pro záchranu životů (DLRG…

Conte vyhlásil v Janově výjimečný stav. Zřícený most pohřbil lidi na…

16.08.2018 07:10 Aktualizováno Janov - Italský premiér Giuseppe Conte ve středu vyhlásil v regionu Ligurie, kde leží Janov,…

Putin zamíří do Berlína, cestou si odskočí na svatbu šéfky rakouské…

15.08.2018 22:39 Aktualizováno Berlín/Vídeň/Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin se má v sobotu 18. srpna v Berlíně sejít s…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama