Grónsko, snící o nezávislosti, dnes volí parlament

Nuuk - V Grónsku se dnes uskuteční volby, v nichž se rozhodne o obsazení 31 křesel místního parlamentu. Grónsko je integrální součástí Dánského království, která disponuje širokou autonomií. Politice na největším ostrově světa dlouhodobě dominuje sen o nezávislosti na Dánsku, podporovaný v posledních letech objevy bohatých ložisek nerostných surovin. Jak samostatnosti nejlépe dosáhnout a jak rychle k ní přistoupit, bude hlavním tématem dnešního hlasování.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

O přízeň asi 40.000 oprávněných voličů letos soupeří rekordních sedm stran, z nichž největší šance na vítězství mají sociálnědemokratická Pokroková strana (Siumut) premiéra Kima Kielsena a levicové Inuitské společenství v čele se Sarou Olsvigovou. V průzkumech veřejného mínění měly tyto dvě tradičně nejsilnější strany, které nyní spolupracují ve vládní koalici, prakticky vyrovnané výsledky.

Všechny velké grónské politické strany nezávislost ostrova podporují, otázkou je, kdy by měla být nezávislost vyhlášena a za jakou cenu. Grónsko, kde žije pouhých 56.000 lidí, totiž jen sotva bude v brzké budoucnosti schopno fungovat samostatně.

Jednotlivá města, či spíš osady nejsou propojeny silnicemi. Zisky Gróňanů plynou především z rybolovu. Polovinu rozpočtu, kolem 500 milionů eur, zajišťuje Dánsko. Pokud se Grónsko rozhodne vazbu na Dánsko přetrhnout, grónské úřady o tyto peníze přijdou, varuje předseda dánské vlády Lars Lökke Rasmussen.

Obyvatelům Grónska dodává paradoxně naději globální oteplování. Pod tajícím ledovým příkrovem se skrývají velká ložiska nerostů od ropy přes uran po vzácné zeminy. Tato skutečnost přitahuje pozornost zahraničních investorů, kteří by mohli rozhodujícím způsobem přispět k realizaci grónského snu o nezávislosti.

Zatím ale většina plánů na příchod čínských a dalších firem nebyla naplněna. Navzdory slibům miliardových investic do průzkumu ložisek je zatím v provozu jen jediný důl, kde norská firma LNS Group od loňského roku těží rubíny, uvádí agentura Reuters.

Premiér Kielsen společně s dalšími členy grónské vlády loni ve snaze podpořit zájem investorů navštívili Čínu. Další grónské delegace byly také v Kanadě a Austrálii.

Podle expertů brzdí rozvoj těžebního průmyslu v Grónsku chybějící infrastruktura, nízké ceny komodit na světových trzích a také byrokracie a přísná opatření na ochranu životního prostředí.

"Tento sektor se nerozvíjí tak slibně, jak jsme předpokládali," přiznává Maria Ackrenová z Grónské univerzity v metropoli Nuuku. "Ceny komodit na světových trzích nejsou v současnosti příznivé," vysvětluje.

"Nová vláda vedená Pokrokovou stranou, ale bez Inuitského společenství, by Grónsko více otevřela investicím ze zahraničí, včetně Číny. Inuitské společenství je skeptičtější. Chtějí důlní aktivity, ale kladou více důrazu na ekologii," uvedl Rasmus Leander Nielsen z Grónské univerzity.

Partii Naleraq, která patří mezi čtyři největší politická uskupení na ostrově, již nastínila časový plán pro vyhlášení nezávislosti. "Chceme už přestat hrát roli oběti. Proto si přejeme v roce 2019 uspořádat hlasování, abychom zjistili, zda je většina občanů pro samostatnost. Konečné rozhodnutí by mělo padnout v roce 2021," citovala agentura DPA jednoho z kandidátů strany. Většina dalších politických stran uvažuje spíš v rozmezí desítek let.

Aktuálnější se tak v současných volbách jeví témata vzdělání, sociálního bydlení či rybářských kvót, říká Martine Lindová Krebsová, která pracuje na grónském zastupitelském úřadě v Kodani. Předvolební kampaň se zaměřovala i na to, jak sehnat stamiliony dolarů potřebné k rozšíření tří letišť, které by mělo přispět ke zlepšení infrastruktury i k napodobení úspěchu turistického ruchu na Islandu, napsala agentura Bloomberg.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rasisté, xenofobové a šovinisté? Politolog nabízí překvapivý pohled na…

15.08.2018 00:01 NÁZOR - Populismus se podle všeho šíří světem a ohrožuje zavedený status quo, uvádí Peter Bloom v…

Z mostu v Janově spadl i kamion z Prahy. Řidič je potlučený, ale žije

14.08.2018 22:06 Aktualizováno Janov (Itálie)/Praha – Na mostě, jehož část se dnes zřítila v italském Janově, byl také kamion…

Loď Aquarius zakotví na Maltě, uprchlíky si rozdělí pět zemí EU

14.08.2018 21:50 Aktualizováno Madrid - Francii, Německo, Španělsko, Portugalsko a Lucembursko se dohodly, že si rozdělí 255…

Útok autem u britského parlamentu: Je zřejmé, že nešlo o dopravní nehodu,…

14.08.2018 21:39 Aktualizováno Londýn - Dnešní vážný incident v britského parlamentu bude vyšetřovat protiteroristické oddělení.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama