Dárcovská konference k Sýrii? OSN očekává sumu 4,4 miliardy dolarů

Brusel - Částku 4,4 miliardy dolarů (92 miliard Kč) na humanitární pomoc lidem v Sýrii slíbili v letošním roce poskytnout mezinárodní dárci na konferenci v Bruselu. Na její závěr to dnes oznámil evropský komisař pro humanitární pomoc a řízení krizí Christos Stylianidis. Potvrdil tak očekávání šéfa humanitárních operací OSN Marka Lowcocka, který před novináři tuto částku zmiňoval už odpoledne. Česko letos přispěje 222 miliony korun, tedy podobnou částkou jako loni, řekl ČTK a Českému rozhlasu náměstek ministra zahraničí Ivo Šrámek.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

OSN

"Loni jsme tu slíbenou částku i o něco překročili. Což bych řekl, že je chvályhodné, protože řada slibů, které se na různých konferencích dávají, se ne vždy naplní," poznamenal Šrámek.

Když dnes v Bruselu své závazky potvrdili zástupci všech více než osmi desítek účastnických organizací, komisař Stylianidis doplnil, že na příští rok a dál bylo dnes na humanitární pomoc přislíbeno navíc ještě 3,4 miliardy dolarů (přes 71 miliard Kč).

Částka, kterou OSN a další mezinárodní organizace využijí na humanitární podporu více než 13 milionů Syřanů, je o něco nižší, než předpokládali organizátoři konference, tedy OSN a Evropská unie. V minulých dnech očekávaly přinejmenším dorovnání loni přislíbené částky 5,6 miliardy eur (přes 140 miliard Kč).

Lowcock ale připomněl, že někteří významní dárci, jako například Spojené státy, zatím konkrétní příspěvky na letošní rok oznámit nemohou. Důvodem jsou pokračující vnitrostátní debaty o rozpočtu.

Šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová před novináři zdůrazňovala i další klíčový význam schůzky. Tím je podle ní fakt, že u jednoho stolu se sešli zástupci stran, které mají v syrském konfliktu zásadně odlišné zájmy a postoje.

"Uvědomme si, že před pouhým týdnem jsme byli na pokraji obrovské regionální, pokud ne globální konfrontace. Vojenské konfrontace, která plynula z nesmírně dramatického chemického útoku," upozornila Mogheriniová. Společně se zmocněncem OSN pro Sýrii Staffanem de Misturou upozornila na faktickou paralýzu hluboce rozdělené Rady bezpečnosti OSN.

Rusko, které dnes na konferenci mezi mnoha ministry zahraničí zainteresovaných zemí zastupoval velvyslanec při EU Vladimir Čižov, v syrské krizi podporuje režim prezidenta Bašára Asada.

Čižov dnes při příchodu na jednání před novináři litoval, že Damašek jako "zástupce syrského lidu" nebyl na konferenci pozván. V úterý se jiné části rozsáhlého jednání účastnili zástupci syrské občanské společnosti a nevládních organizací.

Zástupci EU a OSN opakovaně žádají Rusko, ale také Irán a Turecko, aby splnily své sliby z kazašské Astany a aby v Sýrii pomohly svým vlivem na Asada prosadit trvalé příměří. Podle Mogheriniové a De Mistury neexistuje vojenská alternativa k politickému řešení syrské krize prostřednictvím "smysluplných" rozhovorů pod garancí OSN v Ženevě. Ty se nyní ocitly prakticky ve slepé uličce.

V důsledku sedm let trvajícího syrského konfliktu potřebuje podle OSN humanitární pomoc 13,1 milionu lidí - ze země uprchlo 5,6 milionu a uvnitř Sýrie žije mimo své domovy dalších 6,6 milionu lidí. Domů, či do toho, co z jejich domovů zbylo, se v loňském roce vrátilo jen 840.000 osob.

Snahy o pomoc potřebným narážejí na nedostatečné financování. Potřeby humanitárních programů organizovaných OSN a jejími nevládními partnery byly letos naplněny ani ne z 23 procent. Z potřebných 3,5 miliardy dolarů bylo k dispozici méně než 800 milionů.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mayová vyhrožuje stranickým rebelům předčasnými volbami

18.07.2018 10:38 Londýn - Premiérka Theresa Mayová před úterním hlasováním o dodatku k zákonu o obchodních aspektech…

Konec masa ze zvířat. Do restaurací se začne dostávat uměle vyrobené

18.07.2018 08:10 Amsterodam - Nizozemská společnost Mosa Meat před pěti lety představila jako první na světě…

Soud propustí Slovenku Rezešovou odsouzenou na devět let za nehodu

18.07.2018 07:54 Košice (Slovensko) - Soud v Maďarsku souhlasil s žádostí o podmínečné propuštění Slovenky Evy…

Stanou se jaderné zbraně mokrým snem světových despotů? Žijeme pořád v…

18.07.2018 06:00 Po skončení Studené války si většina z nás na chvíli vydechla a mysleli jsme si, že je rizikové…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama