EU došla trpělivost? Proti migrantům může zakročit hrubou silou

Brusel – Identifikace uprchlíků je jeden z největších problémů, s nímž se evropské země potýkají v rámci migrační krize. Narážejí na sebe dva protichůdné názory. Podle jedněch mají evropské státy právo vědět, kdo k nim přichází a mohou použít široké možnosti při zjišťování totožnosti uprchlíků. Podle jiných názorů jsou ale lidská práva migrantů prvořadá a nikdo je nesmí k ničemu nutit.

Přidejte svůj názor 29 komentářů

Uprchlíci, ilustrační fotografie

Evropská komise zastává názor, že by policiím v členských státech EU mělo být umožněno, aby snímaly otisky prstů i dětským migrantům, kteří jsou starší než 14 let. Policisté by k tomu mohli použít i násilí. Podle některých názorů je toto opatření nutné a poslouží ke zvýšení evropské bezpečnosti.

Aktivisté a někteří politici jej ale odmítají. Tvrdí, že takový postup je nehumánní a děti jím budou traumatizovány. O návrhu se teď mezi sebou radí Evropská komise, Rada EU a Evropský parlament. Původní návrh pochází již ze září 2017 a další kolo vyjednávání je naplánováno na dnešek.

Obhájci návrhu mimo jiné argumentují tím, že pomocí odebraných otisků by bylo možné například spojit rodiny, jež se musely během cesty do Evropy rozdělit. Problémem také je, že řada dětských uprchlíků bývá po cestě unesena zločineckými gangy. Podle Europolu potkal takový osud za poslední 3 roky více než 10 000 dětí.

Někteří činitelé ale takové řešení odmítají. "Tyto děti musíte nejdříve naučit věřit autoritám. Musejí se cítit bezpečně. S tím vám použití násilí rozhodně nepomůže." tvrdí lidskoprávní aktivistka Delphine Moralisová. "Je to ale pořád lepší návrh, než předchozí, ten chtěl takto postupovat i vůči šestiletým dětem." řekla pro Politico.eu europoslankyně Anna Maria Corazza Bildtová.

V návrhu stojí, že násilí by mohlo být vůči dětem použito "v krajním případě a v souladu s národním právem daného státu". Dětští uprchlíci mezi 6 a 14 roky by mohli otisky prstů poskytnout dobrovolně. Podle mluvčí Evropské komise musí snímání otisků probíhat "s plným respekt k dítěti a v souladu s jeho nejlepšími zájmy".

Vstupte do diskuze (29)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Loď plná uprchlíků má zakotvit na Sicílii, Salvini si ovšem klade podmínku

20.08.2018 22:00 Aktualizováno Řím - Loď italské pobřežní stráže Diciotti se 177 migranty na palubě má zakotvit v sicilském…

Pukrle před Putinem? Nové VIDEO ze svatby rakouské ministryně vyvolalo…

20.08.2018 21:59 Aktualizováno Vídeň - Rakouská ministryně zahraničí Karin Kneisslová měla na své svatbě ruského prezidenta…

Turisty v soutěskách na jihu Itálie smetla záplava, nejméně osm mrtvých

20.08.2018 21:46 Aktualizováno Řím - V národním parku Pollino v Kalábrii na jihu Itálie dnes zahynulo osm turistů. Hasiči…

Teror ve Španělsku: Arab zaútočil nožem, křičel Alláhu akbar

20.08.2018 21:33 Aktualizováno Barcelona - Muž dnes v katalánském městečku Cornellà de Llobregat, které je předměstím Barcelony,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama