Juncker naštval politiky: Musel se definitivně zbláznit. Tohle je vážně hrozné

Praha – Dne 5. května bude u příležitosti 200. výročí narození německého filozofa a teoretika komunismu Karla Marxe v Trevíru odhalena jeho socha v nadživotní velikosti. Kromě toho chystá město obří výstavu. Pořádný rozruch vyvolala informace, že sérii výstav k výročí Marxova narození otevře 4. května právě předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. 

Přidejte svůj názor 43 komentářů

Jean-Claude Juncker, předseda Evropské komise

Informace o tom, že Juncker tímto gestem „uctí“ Marxovu památku, zaujala řadu médií a politiků. Objevila se dokonce obvinění, že šéf Evropské komise „zapomněl“ na miliony obětí jeho ideologie. Juncker byl na oslavu pozván, protože je čestným občanem malého německého města, které je také rodištěm jednoho ze zakladatelů marxismu.

Ukrajinský europoslanec Paul Nuttall například uvedl: „Je hrozné, že Jean-Claude Juncker považuje za nezbytné připomenout muže, jehož ideologie - marxismus / komunismus - vedla k více než 100 milionům úmrtí. Marx a jeho deformovaná ideologie by neměly být připomínány, měly by být poslány na smetiště dějin."

Ostré reakce vzbudila zpráva i v Česku. „Jean Claude Drunker se musel definitivně zbláznit. Bude opravdu čím dál složitější cokoli “unijního” hájit. Ne že bych po tom toužil, ale někteří by moc chtěli...“ posteskl si Mirek Topolánek.

„Čeští lepšolidé mávají při protestech proti komunistům vlajkami EU. Šéf EK Juncker oslaví 200. výročí narození Marxe. Co teď, soudruzi?“ uvedl na jednom ze svých twitterových účtů mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček.

Přidal se i ekonom Lukáš Kovanda. „Jean-Claude Juncker se zúčastní oslav 200.výročí narození Karla Marxe... Opravdu, žil-li by, by Marx na své narozky pozval muže stojícího čtvrtstoletí v čele velkovévodství a daňového ráje, který dával dále zbohatnout už tak bohatým kapitalistickým vykořisťovatelům z Wall Street?“ zajímá ho.

Mluvčí komise návštěvu Junckera obhajuje. Šéf EK podle ní o kontroverzním filozofovi neřekne nic, co by se „blížilo popírání historie", „Po desetiletích zkušeností v politice na národní a evropské úrovni si předseda Juncker velmi dobře uvědomuje historická fakta a citlivost toho, jak se lidé na Marxe dívají. Myslím, že nikdo nemůže popřít, že Karl Marx je postava, která formovala dějiny tak či onak. Nehovořit o něm by se bylo jako popírat historii,“ dodala mluvčí.

Vstupte do diskuze (43)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Evropy připluli další uprchlíci. Státy se hádají, nikdo je nechce

19.08.2018 22:09 Aktualizováno Řím/Valletta - Itálie a Malta dnes dál vyostřily spor o to, která z těchto zemí by měla přijmout…

Dům ve Francii zachvátil požár, dvě desítky zraněných

19.08.2018 22:06 Paříž - Dvě desítky lidí dnes utrpěly zranění při požáru v dvoupatrovém domě na předměstí Paříže.

Svět upírá oči k Česku. Přetřásá srpen 1968

19.08.2018 16:31 Praha - Světová média dál průběžně vydávají materiály věnované nadcházejícímu 50. výročí událostí…

Berlínská policie vyšetřuje kontroverzní pochod neonacistů

19.08.2018 15:16 Berlín - Berlínská policie zahájila 45 vyšetřování v souvislosti se sobotním pochodem neonacistů k…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama