Ve Francii podali žalobu na libyjského generála Haftara, dopustil se prý mučení a barbarství

Paříž - Ve Francii podali žalobu na libyjského generála Chalífu Haftara, viní ho z údajného mučení a barbarství. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na advokátku žalobce Rachel Lindonovou. Žalobu, jejímž cílem je mimo jiné přimět francouzskou vládu začít vyšetřovat operace Haftarových vojáků v Libyi, podal v dubnu občan kanadsko-libyjského původu.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Chalífa Haftar

Haftar stojí v čele samozvané Libyjské národní armády (LNA), která je spřízněna s kabinetem na východě země. Hovoří se o něm jako o možném kandidátovi na libyjského prezidenta. Během operací LNA trvajících tři roky, při kterých se bojovníci snažili získat kontrolu na druhým největším libyjským městem Benghází, zahynulo několik členů žalobcovy rodiny.

Žaloba byla podána v době, kdy 75letý Haftar podstupuje léčbu v Paříži. V libyjském tisku se spekulace o stavu generála různily. Zatímco podle některých listů trpěl onemocněním plic a byl v kómatu, jiná média uváděla, že je mimo ohrožení života.

Libyi se od roku 2011 nepodařilo sjednotit státní instituce. Kromě vlády a parlamentu sídlícího v Tripolisu funguje odděleně správa ve východolibyjském Benghází, která má podporuju LNA.

Letos by se v této severoafrické zemi měly konat jednotné volby. Tripolis koncem loňského roku oznámil, že na jejich přípravách se již pracuje, žádný termín však dosud stanoven nebyl. Na hlasování by prý měli dohlížet mezinárodní pozorovatelé. Haftar loni v prosinci naznačil, že by se mohl ucházet o post prezidenta.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jsou uprchlíci vůbec k něčemu? Vědci se podívali na migrační krizi a mají…

21.06.2018 22:09 Aktualizováno Paříž - Oddělení dětí od rodičů příchozích migrantů, ke kterému došlo na americko-mexické hranici…

Španělsko je na nohou: Pětice mužů, který sexuálně zneužila dívku, může z…

21.06.2018 21:00 Pamplona (Španělsko) – Případ, který otřásl Španělskem, má nečekané pokračování  Soud v Pamploně…

Africký migant vnikl do domova důchodců a sexuálně zneužil devadesátiletou…

21.06.2018 20:54 Aktualizováno Berlín – Německá policie zatkla 21letého gambijského žadatele o azyl poté, co se údajně vloupal do…

Itálie zadržela dvě lodě německých nevládních organizací, na jedné byli…

21.06.2018 20:48 Aktualizováno Řím – Itálie odmítla vpustit do svých přístavů další loď s migranty na palubě. Italská vláda, která…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama