EU prodloužila mandát své mise v Mali, výrazně narostl rozpočet

Brusel - Státy Evropské unie o dva roky prodloužily mandát výcvikové mise v Mali, kde působí i čeští vojáci. Rozšířen byl také její mandát, nově bude zahrnovat také poradenství a výcvik pro společné síly skupiny zemí G5 (Burkina Faso, Mali, Niger, Čad a Mauritánie) v Sahelu. Rada EU o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Přidejte svůj názor

Evropská Unie

Osmadvacítka dnes také souhlasila s přidělením podstatně vyššího rozpočtu ve výši 59,7 milionu eur (1,5 miliardy Kč) na danou misi na období od 19. května letošního roku do 18. května 2020. To je výrazný nárůst ve srovnání s částkou 33,4 milionů eur (asi 850 milionů Kč) na stávající dvouleté období.

Unijní mise v Mali (EUTM Mali) pomáhá při opětovném vybudování malijských ozbrojených sil, které dokážou zajišťovat dlouhodobou bezpečnost země a pod dohledem civilních orgánů obnovit její územní celistvost. Evropští vojáci místní jednotky nejrůznějším způsobem cvičí a pomáhají jim v rozvoji jejich vlastních výcvikových schopností. Mise také poskytuje poradenství malijským orgánům v souvislosti s reformou armády.

Velitelství mise sídlí v Bamaku a jeho ochranu mají na starosti právě čeští vojáci. Velitelem je nyní od konce ledna španělský generál Enrique Martinez.

Nyní prodloužená mise není v regionu jediná pod hlavičkou společné unijní bezpečnostní a obranné politiky. Mise EUCAP Sahel Mali má za cíl podpořit snahu malijské vlády zajistit ústavní a demokratický pořádek, nastolit podmínky pro trvalý mír a zachovat výkon státní moci na celém území této země. Mise EUCAP Sahel Niger má za úkol podporu boje proti organizované trestné činnosti a terorismu v Nigeru.

Témata: EU | Mali | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Evropy připluli další uprchlíci. Státy se hádají, nikdo je nechce

19.08.2018 22:09 Aktualizováno Řím/Valletta - Itálie a Malta dnes dál vyostřily spor o to, která z těchto zemí by měla přijmout…

Dům ve Francii zachvátil požár, dvě desítky zraněných

19.08.2018 22:06 Paříž - Dvě desítky lidí dnes utrpěly zranění při požáru v dvoupatrovém domě na předměstí Paříže.

Svět upírá oči k Česku. Přetřásá srpen 1968

19.08.2018 16:31 Praha - Světová média dál průběžně vydávají materiály věnované nadcházejícímu 50. výročí událostí…

Berlínská policie vyšetřuje kontroverzní pochod neonacistů

19.08.2018 15:16 Berlín - Berlínská policie zahájila 45 vyšetřování v souvislosti se sobotním pochodem neonacistů k…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama