Merkelová chce zbrojit: Výdaje na obrany mají růst ke dvěma procentům HDP

Berlín - Aby mohla německá armáda dostát svým povinnostem, je nutné zvyšovat výdaje na obranu ke dvěma procentům hrubého domácího produktu (HDP). Na setkání vedoucích činitelů bundeswehru to dnes v Berlíně řekla německá kancléřka Angela Merkelová. V nejbližších letech se ale její představy podle všeho nenaplní. Spolková republika by letos na obranu měla vynaložit 38,5 miliardy eur (přes 981 miliard Kč), což představuje 1,24 procenta jejího HDP.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Bundeswehr, ilustrační fotografie

V absolutních číslech sice výdaje na obranu v příštích letech porostou, ale v poměru k HDP by se do roku 2022 měly naopak snížit, a to na 1,23 procenta. To znamená, že Německo ani zdaleka nebude směřovat k naplnění cíle Severoatlantické aliance, která od roku 2014 počítá s tím, že se členské státy budou v horizontu deseti let přibližovat k cíli vynakládat na obranu dvě procenta svého HDP. Letos by tento cíl podle šéfa NATO Jense Stoltenberga mohlo splnit osm členských zemí.

Na dodržování cíle - od něhož je vedle spolkové republiky daleko vzdálena také například Česká republika - od svého nástupu do úřadu tlačí americký prezident Donald Trump. V Německu má ale silné odpůrce v řadách koaliční sociální demokracie, podle níž by tak razantní zvýšení výdajů na obranu bylo nesmyslné. Koaliční smlouva mezi konzervativní unií CDU/CSU a SPD počítá s tím, že výdaje na obranu se mají zvyšovat o stejnou částku jako výdaje na rozvojovou pomoc.

Merkelová je toho názoru, že výdaje na obranu ve výši dvou procent HDP ve světě, v němž panuje více nejistoty, je možné si představit. V minulosti podle ní spolková republika na obranu dávala i 2,3 procenta HDP, aniž to bylo předmětem kritiky.

Slova šéfky německé vlády přišla v době, kdy se německá armáda potýká z vážnými problémy s výzbrojí. Server Spiegel Online začátkem května napsal, že jen čtyři ze 128 stíhaček Eurofighter německé armády jsou nyní bojeschopné.

Velké problémy má bundeswehr i s další výzbrojí, tristní čísla shrnula únorová zpráva ministerstva obrany. Loni podle ní bylo v průměru bojeschopných jen 13 z 58 dopravních vrtulníků NH90 a 12 z 52 vrtulníků Tiger. Z celkového počtu 244 tanků Leopard 2 bylo možné nasadit do bojové akce v průměru 105, z 15 dopravních letounů A400M jen tři.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OPCW odebrala vzorky látky z Amesbury, pošle je k analýze

18.07.2018 19:18 Haag - Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) odebrala vzorky látky, kterou se v…

Dusno v britském parlamentu: Johnson peskoval Mayovou kvůli brexitu "napůl"

18.07.2018 18:11 Londýn - K brexitu má dojít v březnu 2019 a jednání zatím vesměs váznou. Britský exministr…

Protest britské královny? Během Trumpova pobytu nosila kontroverzní brože

18.07.2018 17:42 Londýn - Královna Alžběta II. se možná uchýlila k netradičnímu protestu. Během návštěvy amerického…

U Kypru ztroskotala loď s uprchlíky. Nejméně 19 mrtvých, mnoho nezvěstných

18.07.2018 17:25 Ankara - U pobřeží Severního Kypru dnes ztroskotala loď se 150 migranty na palubě. 19 lidí zahynulo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama