Do Teheránu míří delegace z EU

Brusel - V Bruselu se dnes večer sešla šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová a ministři zahraničí Británie, Francie, Německa a Íránu k jednání o budoucnosti íránské jaderné dohody poté, co se ji rozhodl vypovědět americký prezident Donald Trump. EU a evropské státy, které dohodu dál pokládají za významnou pro bezpečnost svou i regionu, chtějí s Teheránem probrat, jak i po rozhodnutí USA zajistit její pokračování, řekl novinářům při příchodu francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian.

Přidejte svůj názor

Sídlo Evropského parlamentu

Zástupci EU se pokoušejí přesvědčit Teherán, aby principy dohody o omezení jaderného programu respektoval i po kroku Washingtonu z minulého týdne. Americký prezident Donald Trump oznámil, že USA od úmluvy odstoupí a na Írán uvalí tvrdé hospodářské sankce. Írán už oznámil, že pokud se nepodaří pokračování smlouvy zajistit, opět začne s obohacováním uranu. Zaríf se už odpoledne s Mogheriniovou sešel k dvoustrannému jednání.

Mogheriniová večer prohlásila, že je třeba zajistit pokračování evropského strategického zájmu. "Budeme pracovat na tom, jak může EU dohodu udržet, zajistit své hospodářské zájmy i to, že Írán nezíská jaderné zbraně," poznamenala. Evropští ministři budou dnes nejprve jednat sami, Zaríf se s nimi setká až ve druhé části rozhovorů.

O věci budou ve středu večer jednat v Sofii i šéfové států a vlád bloku. EU totiž také řeší, jak zajistit, aby obnovené americké sankce nedopadly na unijní firmy, které v dobré víře začaly po uvolnění sankčních opatření v souvislosti s dohodu v roce 2015 s Íránem obchodovat.

Britský ministr zahraničí Boris Johnson před schůzkou poznamenal, že z pohledu Londýna je jaderná dohoda zásadní pro společnou bezpečnost. "S Francií a Německem hledáme, jak se posunout dál," prohlásil Johnson s tím, že země nyní řeší možnosti jak dál zajistit zmírnění sankcí v případě, že Teherán bude dál dodržovat svou část dohody.

Dnešní jednání je ale podle něj také příležitostí, jak íránské straně sdělit znepokojení z dalších kroků země, které komplikují situaci na Blízkém východě, včetně programu balistických střel.

"Také vyzývám Spojené státy, aby se zdržely akcí, které by mohly ostatním stranám dohody bránit v tom, aby dodržovaly její závazky, včetně zmírnění dopadu sankčních opatření prostřednictvím obchodu," dodal britský ministr.

Dohodu v roce 2015 podepsali také Rusko a Čína, jejichž metropole Zaríf navštívil v uplynulých dnech. Na jejím základě signatářské země odvolaly ekonomické sankce vůči Íránu výměnou za to, že islámská republika výrazně zpomalila svůj jaderný program.

Témata: EU | Írán | USA | sankce | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Loď plná uprchlíků má zakotvit na Sicílii, Salvini si ovšem klade podmínku

20.08.2018 22:00 Aktualizováno Řím - Loď italské pobřežní stráže Diciotti se 177 migranty na palubě má zakotvit v sicilském…

Pukrle před Putinem? Nové VIDEO ze svatby rakouské ministryně vyvolalo…

20.08.2018 21:59 Aktualizováno Vídeň - Rakouská ministryně zahraničí Karin Kneisslová měla na své svatbě ruského prezidenta…

Turisty v soutěskách na jihu Itálie smetla záplava, nejméně osm mrtvých

20.08.2018 21:46 Aktualizováno Řím - V národním parku Pollino v Kalábrii na jihu Itálie dnes zahynulo osm turistů. Hasiči…

Teror ve Španělsku: Arab zaútočil nožem, křičel Alláhu akbar

20.08.2018 21:33 Aktualizováno Barcelona - Muž dnes v katalánském městečku Cornellà de Llobregat, které je předměstím Barcelony,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama