Aféra únosu Vietnamce přes Slovensko je závažná, připustil Lajčák

Bratislava - Situaci v případu únosu bývalého vietnamského funkcionáře z Berlína, který podle některých medií mohl být zavlečen do vlasti přes Slovensko, označil slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák za závažnou s možným dopadem na vztahy Slovenska a Německa. Lajčák to dnes řekl novinářům. Slovenské ministerstvo zahraničí také povolalo ke konzultacím vedoucího své ambasády v Hanoji.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Národná rada Slovenskej republiky

"Situaci ohledně uneseného Vietnamce považuji za mimořádně závažnou. Je třeba ji vyšetřit a rozptýlit pochybnosti. V opačném případě by to mohlo mít negativní dopad na naše vztahy s Německem, a to si nemůžeme dovolit," uvedl Lajčák.

Vietnamský podnikatel a bývalý komunistický funkcionář Trinh Xuan Thanh byl v centru německé metropole unesen za bílého loni v létě. Později se objevil ve Vietnamu, kde byl v lednu odsouzen k doživotnímu trestu za zpronevěru. Německá i slovenská média začala v poslední době spekulovat o tom, že Slovensko mohlo být do únosu vědomě zapleteno, což ale již dříve odmítla ministryně vnitra Denisa Saková i její předchůdce v úřadu Robert Kaliňák.

Slovensko loni poskytlo vládní letecký speciál vietnamské delegaci při jejím přesunu z Prahy do Bratislavy a následně do Moskvy. Ve slovenské metropoli se zástupcem Vietnamu jednal tehdejší slovenský ministr vnitra Kaliňák.

Podle Sakové všichni členové vietnamské delegace měli diplomatický pas, prošli standardní policejní kontrolou a na seznamu členů vietnamské delegace jméno Thanha nebylo.

Slovensko v souvislosti s únosem povolalo do Bratislavy na konzultace svého chargé d'affaires Le Hong Quanga, který je pověřen vedením slovenské ambasády v Hanoji. Quang, který se narodil ve Vietnamu, byl dříve poradcem bývalého slovenského premiéra Roberta Fica a podle slovenských medií se zúčastnil zmiňované schůzky Kaliňáka s vietnamskou delegací ve slovenské metropoli.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přijdou po Janovu další katastrofy? Problémy mají mosty po celém světě,…

17.08.2018 12:56 Londýn - Po úterním zřícení mostu v Janově se začalo víc mluvit o stavu dalších staveb, a to po…

Podivné evropské počasí: Proč je stále větší teplo a proč vlny veder…

17.08.2018 12:47 Zprávy o extrémech počasí se objevují stále častěji – a my jsme si na ně do určité míry zvykli.…

Západ Slovenska zasáhlo zemětřesní. Řinčela okna, hluk jak při detonaci

17.08.2018 12:39 Trenčín - Západní část Slovenska dnes časně ráno zasáhlo zemětřesní o síle 2,9 stupně. Epicentrum…

Nová fáze prohledávání trosek v Janově. Kamera zachytila prasklinu na…

17.08.2018 12:27 Janov - Záchranářům v Janově se v noci na dnešek podařilo odstranit z koryta řeky Polcevera…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama