Karikatura Netanjahua vzbudila v Německu poprask, autor si rýpnul i do Eurovize

Berlín - Německý deník Süddeutsche Zeitung čelí kritice kvůli karikatuře izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Ten na kresbě drží v ruce raketu s Davidovou hvězdou a zve do Jeruzaléma na příští ročník písňové soutěže Eurovize. Zmocněnec německé vlády pro boj s antisemitismem Felix Klein deníku Bild řekl, že v tomto případě byla překročena "červená linie". Süddeutsche Zeitung, který patří mezi velmi respektované německé listy, se za karikaturu omluvil hned v úterý, kdy vyšla. Dnes s karikaturistou ukončil spolupráci.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Benjamin Netanjahu

"Jsou tu vyvolávány asociace s nesnesitelnými kresbami národně-socialistické propagandy. I když karikatury mají být ironické a provokovat, tady byla překročena červená linie," řekl Klein bulvárnímu Bildu. "Takto nevkusná kresba znehodnocuje jakoukoli oprávněnou kritiku počínání izraelské vlády," dodal Klein.

Kresba z pera karikaturisty Dietera Hanitzsche ukazuje Netanjahua ve válečnické póze a zároveň s mikrofonem a v kostýmu extravagantní izraelské zpěvačky Netty Barzilaiové, která o víkendu zvítězila v lisabonském finále letošního ročníku soutěže Eurovision Song Contest (ESC). "Příští rok v Jeruzalémě!" zve izraelský ministerský předseda. V nápise Eurovision Song Contest za ním je písmeno "v" nahrazeno židovskou hvězdou.

"Uvnitř i mimo redakci SZ to vedlo k diskusím," řekl k aféře v úterním prohlášení Wolfgang Krach, šéfredaktor Süddeutsche Zeitung. "Karikaturista Dieter Hanitzsch říká, že svým ztvárněním chtěl pouze poukázat na to, že příští finále ESC 2019 se má konat v Jeruzalémě," vysvětlil Krach. "Přes tento záměr karikaturisty lze kresbu pochopit i jinak a vykládat si ji jako antisemitskou. Její zveřejnění proto bylo chybou, za níž se omlouváme," dodal šéfredaktor.

Dnes list Süddeutsche Zeitung oznámil, že s karikaturistou Hanitzschem, který pro něj pracoval mnoho let, zcela ukončil spolupráci. "Důvodem jsou nepřekonatelné rozdíly mezi panem Hanitzschem a vedením redakce v názoru na to, co jsou antisemitská klišé v karikatuře," sdělily noviny, podle kterých se rozdíly v pohledu na věc projevily nejen v kresbě samotné, ale i v následném rozhovoru s 85letým karikaturistou.

"Nelituji té karikatury," řekl dnes Hanitzsch mediální skupině RND. Mrzí ho prý, pokud se někoho dotkla. "Necítím se ale vinen," dodal. "To, že se omluvila redakce, je její věc. Já se neomlouvám," řekl kreslíř listu Jüdische Allgemeine a dodal, že i jako Němec má právo kritizovat politiku Izraele.

Izrael v posledních dnech čelí kritice kvůli postupu vůči protestujícím v Pásmu Gazy. Od pondělka izraelské bezpečnostní složky zabily nejméně 62 Palestinců.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šlechtic chce po Francii 351 milionů eur, prý ho připravila o trůn

14.08.2018 07:23 Paříž - Hrabě Louis de Causans obvinil Francii, že počátkem 20. století dosáhla politickým tlakem…

Corbyn u hrobů teroristů? Fotka vyvolala mezinárodní skandál

14.08.2018 07:13 Londýn - Šéf britský labouristů Jeremy Corbyn čelí novému skandálu. Bulvární Daily Mail otiskl…

Malta vyhnala migranty z kravína na ulici, aktivisté si stěžovali na…

13.08.2018 22:00 Aktualizováno Valletta - Policie dnes vystěhovala více než stovku přistěhovalců z přestavěného kravína nedaleko…

V Bavorsku nedaleko českých hranic zemřel o víkendu český motorkář

13.08.2018 21:51 Berlín - V Bavorsku po dopravní nehodě z minulého týdne zemřel český motorkář. Informovala o tom…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama