Budoucnost balkánských zemí je uvnitř EU, prohlásil Tusk v Sofii

Sofia - Budoucnost zemí západního Balkánu je uvnitř Evropské unie, prohlásil dnes před novináři na závěr summitu EU se šesticí států regionu předseda Evropské rady Donald Tusk. Balkánské země ale na schůzce v bulharské metropoli neslyšely konkrétní termín možného vstupu první z nich, místo toho jim unie slibuje především daleko těsnější spolupráci v řadě oblastí, od dopravní infrastruktury přes telekomunikace po vzdělávání.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Donald Tusk

Z šesti západobalkánských států usilujících o budoucnost v EU, tedy Albánie, Bosny a Hercegoviny, Srbska, Černé Hory, Makedonie a Kosova, je nejdál Bělehrad s Podgoricou. Jako o smělém, ale reálném termínu pro Srbsko a Černou Horu mluvila před časem o roku 2025 Evropská komise.

"Dnes jsme se nesnažili předstírat, že vše je jasné a krásné. Skepse v EU, pokud jde o rozšiřování jako politický fenomén, je zjevná," připustil před novináři Tusk. Trend je ale podle něj jasný a všichni lídři unijních zemí chápou, že region má "evropskou budoucnost", nechtějí však proces pokazit nějakými nerealistickými plány. EU je a zůstane pro západobalkánské země nejspolehlivějším partnerem, doplnil.

zdroj: YouTube

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes po summitu před novináři podotkla, že důležitější než konkrétní datum je ze strany balkánských států splnění potřebných podmínek a vyřešení letitých sporů, například o hranice.

Například český premiér Andrej Babiš patří mezi ty unijní lídry, kteří by si konkrétní datum přáli, podle něj by to pomohlo snahám balkánských zemí postoupit v potřebných reformách. Poznamenal také, že zájem o region nemá jen Evropská unie.

"Nejsme sami, kdo má zájem o toto území, které je logicky součástí Evropy. Saúdská Arábie, Turecko, Rusko mají eminentní zájem mít vliv v tomto teritoriu a samozřejmě tam i investovat," řekl Babiš.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turisty v soutěskách na jihu Itálie smetla záplava, nejméně pět mrtvých

20.08.2018 19:15 Řím - V národním parku Pollino v Kalábrii na jihu Itálie dnes zahynulo nejméně pět turistů. Hasiči…

Zřítí se i zbytek mostu v Janově? Pilíř skřípe, okamžik katastrofy…

20.08.2018 18:29 Janov - Hasiči přerušili vynášení věcí z domů pod částečně zříceným dálničním mostem v Janově kvůli…

Pražské jaro má vliv na vztahy Německa s ČR dodnes, míní sociolog z…

20.08.2018 18:16 Berlín - Sociolog a zástupce ředitele Střediska pro výzkum soudobých dějin (ZZF) v Postupimi Jürgen…

Začal soud s teroristou od britského parlamentu. Jednal úmyslně, řekl…

20.08.2018 17:32 Londýn - Brit súdánského původu Salih Khater (29), který minulý týden najel autem do lidí u…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama