Itálie chce zrušit protiruské sankce, Moskva je nadšená

Řím - Moskva dnes vyjádřila uspokojení nad plánem rýsující se koaliční vlády v Itálii zrušit protiruské sankce. Ty Řím dodržuje společně se zbytkem Evropské unie v reakci na ruskou anexi Krymu a nepřiznanou okupaci východní Ukrajiny oficiálně ovládané místními povstalci. Podle agentury ANSA zdroj blízký Kremlu toto úsilí vysoce ocenil.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Benátky (Venezia). Itálie

Italská média zveřejnila obrysy připravované koaliční dohody mezi protestním Hnutím pěti hvězd (M5S) a protiimigrační Ligy, které dlouhodobě ekonomické sankce proti Rusku kritizují.

Nejmenovaný ruský zdroj citovaný ANSA informaci označil za "dobré znamení". Zároveň ale dodal, že Itálie bude muset vyvinout "větší úsilí" na unijní úrovni, aby dosáhla jejich zrušení.

M5S a Liga, které jsou označovány také za antisystémové strany, se podle všeho chystají k širšímu střetu s Bruselem, protože chtějí také uvolnit otěže svazující chronicky problematické italské finance.

Nechuť v Itálii k protiruským opatřením je dlouhodobá. Odsuzoval je i volební partner Ligy a bývalý premiér Silvio Berlusconi, který se s ruským prezidentem Vladimirem Putinem osobně přátelí.

Podle italského novináře Andrease Pieralliho je italský postoj dán mnohem větší váhou, které Rusko má v italském exportu. "Jde zejména o italské luxusní zboží, které Rusové milují, nemluvě o bohatých Rusech, kteří milují Itálii, kupují si tam nemovitosti a ovlivňují společnost," sdělil v rozhovoru s ČTK.

Pieralli varoval, že pokud Německo neuvolní utažený opasek finanční politiky eurozóny, jižní Evropa se nakonec obrátí na Rusko a Čínu.

Podle českého politologa Martina Mejstříka Itálie obecně patří k nejvíc proruským státům v Evropě. "Geopoliticky nespadá do oblasti Ruska, a tak s ním nemají žádný problém. Berlusconi je osobní přítel Putina. Liga je financovaná částečně z ruských zdrojů - to je tedy trochu spekulace. Ale je to podobný případ jako Národní fronta Marine Le Penové, kde se hovořilo o půjčkách z ruských bank," řekl Mejstřík v rozhovoru s ČTK.

"M5S zase vzhledem k tomu, že je to protestní strana, přitahuje lidi, kteří propadají konspiračním teoriím, jsou protizápadně naladění, a tak Rusko vidí v lepším světle," dodal.

I za existence komunistických režimů měli Italové jako jedni z mála silné ekonomické vazby na východoevropský blok. Třeba automobilový průmysl komunistického bloku se mimo automobilky Škoda rozvíjel v licenci Fiatu, upozornil Mejstřík.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šlechtic chce po Francii 351 milionů eur, prý ho připravila o trůn

14.08.2018 07:23 Paříž - Hrabě Louis de Causans obvinil Francii, že počátkem 20. století dosáhla politickým tlakem…

Corbyn u hrobů teroristů? Fotka vyvolala mezinárodní skandál

14.08.2018 07:13 Londýn - Šéf britský labouristů Jeremy Corbyn čelí novému skandálu. Bulvární Daily Mail otiskl…

Malta vyhnala migranty z kravína na ulici, aktivisté si stěžovali na…

13.08.2018 22:00 Aktualizováno Valletta - Policie dnes vystěhovala více než stovku přistěhovalců z přestavěného kravína nedaleko…

V Bavorsku nedaleko českých hranic zemřel o víkendu český motorkář

13.08.2018 21:51 Berlín - V Bavorsku po dopravní nehodě z minulého týdne zemřel český motorkář. Informovala o tom…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama