Spor Makedonie s Řeckem by mohl být vyřešen do červnového summitu EU

Sofia - Makedonský premiér Zoran Zaev dnes v Sofii prohlásil, že při setkání s řeckým protějškem Alexisem Tsiprasem našli možné "přijatelné řešení" letitého sporu obou zemí o název bývalé jugoslávské republiky Makedonie. Problém by podle něj mohl být vyřešen ještě před červnovým summitem Evropské unie. Tsipras je ale opatrnější.

Přidejte svůj názor

Makedonie, ilustrační foto

"Zvažovali jsme různé alternativy. Jedna z nich je řešení, které by mohlo být přijatelné pro obě země," řekl podle agentur předseda makedonské vlády na tiskové konferenci po jednání s řeckým kolegou. O problému, který dlouho zatěžuje vztahy těchto sousedních zemí, Zaev a Tsipras jednali v bulharské metropoli na okraj summitu Evropské unie se zeměmi západního Balkánu.

Zaev rovněž řekl, že Skopje a Atény by mohly k dohodě dospět ještě před vrcholnou schůzkou EU, která se má uskutečnit 28. a 29. června v Bruselu. "Ale potřebujeme ještě dál jednat v našich zemích," dodal.

Jeho řecký partner byl po jednání viditelně zdrženlivější. "Myslím, že jsme překonali velkou část vzdálenosti, ale musíme ještě překonat víc," řekl Tsipras podle agentury Reuters novinářům. "Ještě nejsme v pozici, abychom mluvili o dohodě," dodal.

Makedonský premiér nicméně dal najevo, že obě strany jsou odhodlány v jednáních pokračovat, i kdyby se jim nepodařilo splnit "červnový konečný termín". "Tento spor řešíme s cílem posílit důstojnost a identitu občanů obou zemí," poznamenal.

Tsipras vyjádřil naději, že se se Zaevem setkají znovu už příští měsíc. Atény podle něj doufají v dosažení dohody, která "vydrží zkoušku času".

Země vedou spor o název Makedonie, který Skopje přijalo po rozpadu Jugoslávie v roce 1991. Řecko kvůli němu bývalé jugoslávské republice blokuje vstup do NATO a zahájení přístupových jednání s EU. Název Makedonie Řekové považují za zásah do svého dědictví a za skrytý územní nárok na stejnojmennou severořeckou provincii. Na mezinárodní scéně i v OSN se zatím používá název Bývalá jugoslávská republika Makedonie.

Po každém letošním řecko-makedonském jednání zúčastnění představitelé hovořili o pokroku. Vždy se ale zároveň zmínili o potřebě dořešit některé detaily. Zaev už začátkem roku vyjádřil naději, že se problém podaří vyřešit do léta.

Mluvčí řecké vlády Dimitris Tzanakopulos ale ve středu naznačil, že dohoda o název makedonského státu zřejmě ještě není tak blízko, jak se z dosavadních optimistických prohlášení makedonských představitelů mohlo zdát. Jako obvykle diplomaticky ocenil výrazný pokrok dosažený při jednáních, "ale stále jsme ještě daleko od závěrečných jednání a od dosažení dohody," dodal zároveň.

Atény jsou ochotné přistoupit na název sousedního státu s použitím Makedonie, ale doplněný přívlastkem. Jako nejpravděpodobnější budoucí název se zdá být Horní nebo Severní Makedonie. Za ústupek, že v názvu se slovo Makedonie objeví, však Atény požadují, aby Skopje změnila ústavu a nový název do ní zanesla, což doposud naráží na důrazný odpor makedonské opozice. Ještě větší nesouhlas s naznačovaným řešením byl zatím ale slyšet v Řecku.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šlechtic chce po Francii 351 milionů eur, prý ho připravila o trůn

14.08.2018 07:23 Paříž - Hrabě Louis de Causans obvinil Francii, že počátkem 20. století dosáhla politickým tlakem…

Corbyn u hrobů teroristů? Fotka vyvolala mezinárodní skandál

14.08.2018 07:13 Londýn - Šéf britský labouristů Jeremy Corbyn čelí novému skandálu. Bulvární Daily Mail otiskl…

Malta vyhnala migranty z kravína na ulici, aktivisté si stěžovali na…

13.08.2018 22:00 Aktualizováno Valletta - Policie dnes vystěhovala více než stovku přistěhovalců z přestavěného kravína nedaleko…

V Bavorsku nedaleko českých hranic zemřel o víkendu český motorkář

13.08.2018 21:51 Berlín - V Bavorsku po dopravní nehodě z minulého týdne zemřel český motorkář. Informovala o tom…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama