Rakousko schválilo testy z němčiny pro budoucí školáky

Vídeň - Před nástupem do první třídy budou muset děti v Rakousku od příštího roku prokázat dostatečnou znalost němčiny. Zákon, který zavádí testy z úředního jazyka, schválil dnes rakouský parlament, informovala agentura APA. Pokud předškolákovy znalosti němčiny stačit nebudou, nastoupí do podpůrné třídy se zvláštními osnovami.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Vlajka Rakouska

Na zavedení podpůrných tříd pro žáky s nedostatečnou znalostí němčiny se už loni dohodli v koaliční smlouvě lidovci (ÖVP) s protiimigrační Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ). Podle nich je totiž v rakouských školách - v neposlední řadě kvůli rostoucímu počtu migrantů - příliš mnoho dětí, které učivo kvůli nedostatečné znalosti němčiny nezvládají.

Podle ministra školství Heinze Fassmanna je cílem zákona vyrovnat nerovnosti, a zajistit tak rovnost šancí žáků z různých sociálních vrstev a nikoliv žáky segregovat. Jakmile to bude možné, budou moci podle Fassmanna žáci z podpůrných tříd přejít do tříd běžných.

Opozice zákon ostře kritizuje. Podle bývalé sociálnědemokratické ministryně školství Sonjy Hammerschmidové vládní strany experimentují na úkor žáků a učitelů. Podporovat by se podle ní měla spíše integrace a ne segregace. Podle poslance liberální strany NEOS Matthiase Strolze vládní koalice jen vychází vstříc xenofobním požadavkům svých voličů.

V podpůrných třídách, do kterých budou muset od příštího školního roku nastoupit děti, jež neobstojí v testu z němčiny, budou školáci absolvovat až 15 hodin němčiny týdně, na druhém stupni až 20 hodin. S žáky z běžné třídy se budou setkávat jen při hudební, tělesné, výtvarné a pracovní výchově. Kvůli podpůrným třídám vznikne 450 nových učitelských míst.

Dnes přijatý zákon zpřísňuje rovněž postih za zanedbávání školní docházky. Pokud se dítě do školy bez omluvy nedostaví čtyři dni po sobě, dostanou jeho zákonní zástupci pokutu ve výši nejméně 110 eur (2800 korun).

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Islamizace Polska? Poslanec vytáhl proti plnovousům, Polák se prý pozná…

16.08.2018 08:31 Varšava - Polský poslanec Marek Jakubiak bojuje proti plnovousu na tvářích mladých mužů. Tato móda…

V Německu roste počet utonulých dětí, rodiče sledují telefony

16.08.2018 07:17 Berlín - V Německu roste počet utonulých dětí. Podle spolkové společnosti pro záchranu životů (DLRG…

Conte vyhlásil v Janově výjimečný stav. Zřícený most pohřbil lidi na…

16.08.2018 07:10 Aktualizováno Janov - Italský premiér Giuseppe Conte ve středu vyhlásil v regionu Ligurie, kde leží Janov,…

Putin zamíří do Berlína, cestou si odskočí na svatbu šéfky rakouské…

15.08.2018 22:39 Aktualizováno Berlín/Vídeň/Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin se má v sobotu 18. srpna v Berlíně sejít s…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama