Bere si Harry "exotického potomka otroků"? Britové se bouří proti rasismu

Londýn - Další královská svatba se rychle blíží, princ Harry a americká herečka Meghan Markleová si své "ano" řeknou již zítra. Světová média líčí pohádkový příběh dvou mladých lidí, kteří spojí své své životy navzdory odlišnému společenskému původu i národnosti.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Meghan Markleová

Zdaleka ne všechno kolem nastávajících manželů je ale ideální. Peripetie okolo Meghaniny rodiny je teď možno ponechat stranou, těm se dostatečně věnovala bulvární média. Existují ale i závažnější problémy. Harryho snoubenka totiž v minulosti čelila sérii nevybíravých rasistických útoků.

Nechutné komentáře na téma Meghanina smíšeného původu zaplavily Twitter a internet poprvé před několika lety, když vyšlo najevo že americká herečka udržuje s britským princem vztah. Hereččina matka je totiž Afroameričanka, zatímco otec běloch.

Správci sociálních sítí tehdy reagovali a mnoho komentářů i účtů bylo smazáno. Narážky na Meghanin původ se ale objevují stále. A nejde jen o útoky verbální. V únoru někdo poslal princi Harrymu a jeho snoubence dopis, který údajně obsahoval podezřelý bílý prášek. Podle závěrů britské policie byl čin rasově motivován a úřady jej vyšetřují jako zločin z nenávisti.

Mnozí lidé vzhled budoucí členky královské rodiny prapodivným způsobem komentují i v médiích. Britský deník Daily Mail například uveřejnil o Meghan Markleové článek, který na svém Twitteru doprovodil komentářem "od otroků k členům královské rodiny – rodina Meghan Markleové".

Redaktorka jiného britského deníku zase ve svém sloupku napsala, že Markleová přinese do královské rodiny "exotickou DNA". Hereččinu matku ve svém textu popsala jako "dredatou Afroameričanku s pochybnou pověstí". V dalším britském magazínu se pak objevil článek v němž autor tvrdí, že před sedmdesáti lety by byla Meghan maximálně Harryho milenkou, nikoliv manželkou.

Do věci se musel vložit i samotný princ, který již v roce 2016 vyzval britská média aby přestala s "rasistickými a sexistickými" útoky na jeho tehdejší přítelkyni. Komentáře na Meghaninu adresu rozčílily i britskou herečku Ginu Yasherovou. "Není exotická, proboha není z žádného amazonského kmene, je to Američanka." zlobí se.

Markleová s rasismem bojovala od dětství. Ve své eseji pro časopis Elle popisuje, jak ve škole nevěděla které políčko v kolonce "rasa" v dotazníku zatrhnout. Její otec se jí snažil pomáhat a tak jí například koupil černošskou i bělošskou panenku Barbie, aby i její hračky žily ve smíšené rodině.

Potíže měla i v začátcích své herecké kariéry. "Pro role bělošek jsem nebyla dost bílá a pro role černošek zase dost černá. Zůstala jsem někde uprostřed a bez práce." popisuje. Situace se obrátila, až když získala roli Rachel Zaneové v populárním právnickém seriálu Suits (Kravaťáci).

Tehdy do určité míry přepsala zavedená pravidla. Do rolí neodolatelných krásek jako je Rachel Zaneové, byly totiž většinou vybíraný dlouhonohé blondýny. Producenti seriálu ale vsadili na Markleovou a nelitují. A ona jim je za jejich volbu dodnes vděčná.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rasisté, xenofobové a šovinisté? Politolog nabízí překvapivý pohled na…

15.08.2018 00:01 NÁZOR - Populismus se podle všeho šíří světem a ohrožuje zavedený status quo, uvádí Peter Bloom v…

Z mostu v Janově spadl i kamion z Prahy. Řidič je potlučený, ale žije

14.08.2018 22:06 Aktualizováno Janov (Itálie)/Praha – Na mostě, jehož část se dnes zřítila v italském Janově, byl také kamion…

Loď Aquarius zakotví na Maltě, uprchlíky si rozdělí pět zemí EU

14.08.2018 21:50 Aktualizováno Madrid - Francii, Německo, Španělsko, Portugalsko a Lucembursko se dohodly, že si rozdělí 255…

Útok autem u britského parlamentu: Je zřejmé, že nešlo o dopravní nehodu,…

14.08.2018 21:39 Aktualizováno Londýn - Dnešní vážný incident v britského parlamentu bude vyšetřovat protiteroristické oddělení.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama