Makedonská opozice nepodpoří návrh řešení sporu o název země

Skopje - Hlavní makedonská opoziční strana VMRO-DPMNE je proti změně názvu země na Republika Ilindenská Makedonie. Sdělil to dnes předseda strany Christijan Mickoski po setkání s premiérem Zoranem Zaevem, který ve čtvrtek jednal s řeckým protějškem Alexisem Tsiprasem a tento návrh označil za "možné přijatelné řešení" sporu o název pro obě strany. Bez VMRO-DPMNE se ale neobejde. Podobně s návrhem dopadl na domácí půdě i Tsipras.

Přidejte svůj názor

Makedonie, ilustrační foto

Řecko kvůli sporu o název zablokovalo Makedonii vstup do NATO i start přístupových jednání s Evropskou unií. Skopje přijala název země Makedonie v roce 1991 při rozpadu bývalé Jugoslávie, což však Řekové považují za zásah do svého dědictví a za skrytý územní nárok na stejnojmennou severořeckou provincii.

V OSN i jinak na mezinárodní scéně se zatím používá název Bývalá jugoslávská republika Makedonie.

Zaev k jakékoli změně názvu země potřebuje podporu VMRO-DPMNE, protože v parlamentu jeho vládní koalice nemá dvoutřetinovou, tedy kvalifikovanou většinu pro schválení odpovídající změny ústavy. Kromě toho na zakotvení nového oficiálního názvu Makedonie, ať už bude jakýkoli, v její ústavě trvají jako na základní podmínce Atény.

"VMRO-DPMNE nepodpoří změnu ústavy s cílem změnit ústavní jméno," prohlásil dnes odpoledne podle agentury Reuters po schůzce se Zaevem Mickoski.

Ilinden, tedy pravoslavný svátek připadající na 2. srpna, je pro Makedonce významný den. V roce 1903 vypuklo v tento den v Makedonii povstání proti osmanské říši a o 41 let později byly ve stejný den položeny základy k ustavení Makedonské republiky v rámci poválečné jugoslávské federace.

Ani Tsipras doma s návrhem Ilindenské Makedonie neuspěl. Menší vládní partner Tsiprasovy formace SYRIZA, strana Nezávislí Řekové, nadále nehodlá nic měnit na tom, že nepodpoří žádný název obsahující výraz Makedonie. Jako nepřijatelný rázně odmítla nový návrh hlavní opoziční strana Nová demokracie.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko uprchlíkům nebylo dost dobré. V Německu dostali byty i mercedes

20.06.2018 23:28 Aktualizováno Praha/Berlín - Sedmnáctičlenná rodina iráckých uprchlíků Battových v České republice před dvěma…

Konec Merkelové je za dveřmi? Uprchlíci ji zlomí vaz

20.06.2018 23:28 Aktualizováno Berlín - Konflikty ve vládě a rozdílné pohledy na evropskou migrační politiku otřásly Německem.…

Muslimové se radikalizují a vzbouřili se proti vládě. Dávají jí pořádné…

20.06.2018 23:28 Aktualizováno Vídeň - Maročan Abderrahmen Laarouch natočil video, které se na internetu stalo velmi rychle hitem.…

Itálie utne finanční příspěvky Evropské unii? Salvini vyrukoval s novou…

20.06.2018 22:07 Aktualizováno Řím - Italský ministr vnitra Matteo Salvini dnes jednal se svým rakouským protějškem Herbertem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama