Londýnský exstarosta Livingstone odešel z Labouristické strany

Londýn - Bývalý starosta Londýna Ken Livingstone dnes oznámil, že opouští Labouristickou stranu. Livingstone měl kvůli svým kontroverzním výrokům o Hitlerovi a sionismu od roku 2016 pozastavené členství. Stanici BBC řekl, že z hlavní opoziční strany v Británii se rozhodl odejít na radu svých právníků.

Přidejte svůj názor

Velká Británie

Nyní dvaasedmdesátiletý politik předloni v dubnu v britském rozhlase prohlásil, že nacistický vůdce chtěl zpočátku poslat Židy do Izraele, neboť podporoval sionismus, "než se zbláznil a šest milionů Židů zabil". Strana mu následně pozastavila členství.

Livingstone bojoval za to, aby ve straně mohl zůstat. Trval na tom, že je trestán za to, že řekl pravdu. BBC dnes ale sdělil, že mu jeho právníci poradili, aby se členství vzdal, neboť pokud by byl vyloučen, případná soudní bitva proti tomuto kroku by trvala nejméně dva roky.

Vůdce labouristů Jeremy Corbyn, jehož byl Livingstone dlouholetým spojencem, označil rozhodnutí svého spolustraníka za "smutný okamžik", ale současně za správnou věc.

Židovské organizace v Británii nedávno Corbyna obvinily, že ve své straně toleruje antisemitské proudy. Corbyn se pak za to omluvil.

Livingstone byl starostou Londýna během dvou volebních období v letech 2000 až 2008. V prvních volbách kandidoval jako nezávislý, protože labouristům vedeným tehdejším premiérem Tonym Blairem připadal moc nezávislý a příliš levicový - získal také přezdívku Rudý Ken. Při druhých volbách v roce 2004 se k populárnímu Livingstoneovi labouristé již hlásili.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jsou uprchlíci vůbec k něčemu? Vědci se podívali na migrační krizi a mají…

21.06.2018 22:09 Aktualizováno Paříž - Oddělení dětí od rodičů příchozích migrantů, ke kterému došlo na americko-mexické hranici…

Španělsko je na nohou: Pětice mužů, který sexuálně zneužila dívku, může z…

21.06.2018 21:00 Pamplona (Španělsko) – Případ, který otřásl Španělskem, má nečekané pokračování  Soud v Pamploně…

Africký migant vnikl do domova důchodců a sexuálně zneužil devadesátiletou…

21.06.2018 20:54 Aktualizováno Berlín – Německá policie zatkla 21letého gambijského žadatele o azyl poté, co se údajně vloupal do…

Itálie zadržela dvě lodě německých nevládních organizací, na jedné byli…

21.06.2018 20:48 Aktualizováno Řím – Itálie odmítla vpustit do svých přístavů další loď s migranty na palubě. Italská vláda, která…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama