Itálie stále bez premiéra. Na Conteho praskl akademický skandál, Brusel zděsil koaliční program

Řím - Italský prezident Sergio Mattarella zatím stále ještě nerozhodl o tom, zda jmenuje premiérem kompromisního kandidáta budoucí vládní koalice Hnutí pěti hvězd a Ligy. Obě strany, které mají řadu výhrad k fungování Evropské unie a jejichž vládní program vzbuzuje hluboké obavy zejména eurozóny z prudkého zvýšení státních výdajů, navrhly do funkce nepříliš známého profesora práva Giuseppa Conteho.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Giuseppe Conte

Mattarella, který si vzal čas na rozmyšlenou, věc už konzultoval s předsedy obou komor parlamentu. Ti po setkání s prezidentem neposkytli novinářům žádné podrobnosti. Podle agentury DPA se neočekává, že by se Mattarella rozhodl ještě dnes.

Pochybnosti vyvolává samotná osoba Conteho, který si podle všeho ve svém životopise vymyslel, že studoval či vyučoval na několika proslulých světových univerzitách. Newyorská univerzita ve Spojených státech, ke které se mimo jiné hlásí, ale už popřela, že by tam Conte kdy byl jako student či snad dokonce přednášel.

Podle agentury ANSA prezident podle všeho také sdílí rostoucí znepokojení finančních trhů nad plány formující se koalice, která s cílem oživit ekonomiku hodlá prohloubit státní zadlužení. Euro v pondělí zaznamenalo oproti dolaru největší propad od poloviny loňského listopadu.

Znepokojení evropských partnerů a institucí vyvolal po zveřejnění koaličního programu zejména odklon od úsporných opatření EU. Příčí se jim podle agentury Reuters klíčové body programů obou stran: Liga, která je označovaná za krajně pravicovou, chce zavést přímou daň, populistická M5S si přeje prosadit základní nepodmíněný příjem 780 eur (bezmála 20.000 Kč). Podle odhadů by italská státní pokladna po zavedení těchto dvou změn a zrušení penzijní reformy přišla o 112 miliard eur (2,86 bilionu korun).

Koaliční smlouva také avizuje deportaci migrantů bez dokumentů, kterých je v Itálii zhruba půl milionu. Protiimigrační Liga do společného programu patrně prosadila i vybudování více vězení a zvýšení počtu vězeňské stráže či policistů.

Liga a M5S jsou proti sankcím Evropské unie uvaleným na Rusko, které považují jednak za obchodního partnera a také za strategického spojence při řešení krizí v Libyi, Sýrii a Jemenu.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jsou uprchlíci vůbec k něčemu? Vědci se podívali na migrační krizi a mají…

21.06.2018 22:09 Aktualizováno Paříž - Oddělení dětí od rodičů příchozích migrantů, ke kterému došlo na americko-mexické hranici…

Španělsko je na nohou: Pětice mužů, který sexuálně zneužila dívku, může z…

21.06.2018 21:00 Pamplona (Španělsko) – Případ, který otřásl Španělskem, má nečekané pokračování  Soud v Pamploně…

Africký migant vnikl do domova důchodců a sexuálně zneužil devadesátiletou…

21.06.2018 20:54 Aktualizováno Berlín – Německá policie zatkla 21letého gambijského žadatele o azyl poté, co se údajně vloupal do…

Itálie zadržela dvě lodě německých nevládních organizací, na jedné byli…

21.06.2018 20:48 Aktualizováno Řím – Itálie odmítla vpustit do svých přístavů další loď s migranty na palubě. Italská vláda, která…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama