Začíná třetí italská republika? Prezident si pozval premiérského kandidáta Conteho

Řím - Italský prezident Sergio Mattarella se dnes sejde s kandidátem na premiéra Giuseppem Contem, kterého nominovala dvojice stran usilujících o vytvoření vládní koalice. Přestože někteří členové populistického Hnutí pěti hvězd (M5S) osobu málo známého právníka Conteho odmítají, lídři M5S i euroskeptické Ligy dnes jeho kandidaturu potvrdili. Podle médií se dnešní schůzkou otevírá cesta ke Conteho jmenování premiérem.

Přidejte svůj názor

Giuseppe Conte

"Conte byl a jednoznačně zůstává premiérským kandidátem Hnutí pěti hvězd a Ligy," řekl dnes podle agentury ANSA předseda M5S Luigi Di Maio. Rovněž šéf Ligy Matteo Salvini potvrdil, že jeho strana přes pochybnosti neustoupila z návrhu. Varianta, že by se premiérem stal Di Maio, jehož hnutí získalo ve volbách více hlasů, je podle něho vyloučena.

Mattarella se dnes v 17:30 po několikadenním váhání s Contem sejde, což podle médií naznačuje jeho pravděpodobné jmenování premiérem. Podle zdrojů některých médií si prezident chce zatím pouze ověřit, zda bude Conte schopen zformovat vládu. Hlava státu je však pod tlakem patové situace, v níž se od březnových voleb již více než dva měsíce nepodařilo zformovat kabinet.

"Dnes začíná třetí republika. Říkal jsem to, slíbil jsem to," komentoval oznámení o Conteho schůzce s prezidentem Di Maio. "Samozřejmě, že rozhoduje prezident, ale když už byl (Conte) pozván..." dal najevo své přesvědčení o jmenování Conteho premiérem.

Prezident v minulých dnech řešil, zda do čela vlády jmenovat člověka, který ve svém životopise zřejmě lhal o tom, že studoval či vyučoval na několika proslulých světových univerzitách. Mattarella vnímá skepticky rovněž ekonomické plány tvořící se koalice, která chce oživit ekonomiku pomocí zvýšení státního dluhu a odklonu od úsporných opatřeních režírovaných EU, což znepokojuje i finanční trhy.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jsou uprchlíci vůbec k něčemu? Vědci se podívali na migrační krizi a mají…

21.06.2018 22:09 Aktualizováno Paříž - Oddělení dětí od rodičů příchozích migrantů, ke kterému došlo na americko-mexické hranici…

Španělsko je na nohou: Pětice mužů, který sexuálně zneužila dívku, může z…

21.06.2018 21:00 Pamplona (Španělsko) – Případ, který otřásl Španělskem, má nečekané pokračování  Soud v Pamploně…

Africký migant vnikl do domova důchodců a sexuálně zneužil devadesátiletou…

21.06.2018 20:54 Aktualizováno Berlín – Německá policie zatkla 21letého gambijského žadatele o azyl poté, co se údajně vloupal do…

Itálie zadržela dvě lodě německých nevládních organizací, na jedné byli…

21.06.2018 20:48 Aktualizováno Řím – Itálie odmítla vpustit do svých přístavů další loď s migranty na palubě. Italská vláda, která…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama