Bomba z války v Drážďanech explodovala, hrozí další výbuchy +VIDEO

Drážďany - Letecká bomba z dob druhé světové války, kvůli které téměř 9000 lidí muselo opustit své domovy v Drážďanech, během zneškodňování explodovala. Nikdo nebyl zraněn, uvedla agentura DPA s odvoláním na policejního mluvčího. Oblast podle listu Sächsische Zeitung zůstává uzavřena, nelze totiž podle policie vyloučit, že by mohly vybuchnout další části bomby.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Německá policie, ilustrační foto

"V současnosti je nebezpečí (výbuchu) poměrně vysoké a hodnotit situaci nelze. Proto určitě nebude možné dostat se byť jen nakrátko do bezpečnostní zóny," sdělila policie na twitteru.

Odborníci se k bombě nepřibližují a monitorují ji z vrtulníků. Zůstává nejasné, jak budou dále postupovat, uvedl server televizní a rozhlasové stanice MDR. Z místa nálezu stoupal dnes ráno kouř. Úřady nejspíš nasadí roboty.

Bomba byla nalezena ještě v úterý, policie v noci na středu nařídila evakuaci, největší v saské metropoli v souvislosti se zneškodňováním bomby z druhé světové války.

Britskou leteckou pumu našli dělníci v úterý odpoledne při stavebních pracích necelé dva kilometry severozápadně od drážďanského hlavního nádraží. Policie původně plánovala, že bude bomba zneškodněna ještě v noci na středu. Průtahy v evakuaci a dodatečné rozšíření evakuační zóny ale vedly k odkladu.

Postiženou oblast muselo opustit zhruba 8700 lidí, evakuovány byly mimo jiné domov důchodců a pečovatelský dům, ve kterých žije asi 240 lidí.

Policie zneškodnění pumy předem označila za náročný akt s tím, že je 50procentní riziko, že trhavina exploduje. Dělníci totiž během výkopových prací zarazili roznětku hlouběji do nitra pumy, což hrozilo výbuchem při jakákoli další manipulaci. Pyrotechnici se proto zneškodnění rozhodli provést dálkově s pomocí zařízení na vyjímání roznětky. Kolem pumy policie postavila bariéry, aby v případě výbuchu minimalizovaly škody.

zdroj: YouTube

I více než 70 let po konci druhé světové války jsou podobné evakuace v Německu poměrně běžné. Největší podobnou akcí v poválečných dějinách země byla loni v září evakuace více než 60.000 obyvatel ve Frankfurtu nad Mohanem. Letos v dubnu se pak muselo evakuovat asi 10.000 lidí v Berlíně. V celém Německu se každý rok najde více než 2000 tun válečných bomb a munice.

V únoru 1945 americká a britská letadla shodila na Drážďany kolem 4000 tun bomb, které zničily centrum města a zabily až 25.000 lidí.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko uprchlíkům nebylo dost dobré. V Německu dostali byty i mercedes

20.06.2018 23:28 Aktualizováno Praha/Berlín - Sedmnáctičlenná rodina iráckých uprchlíků Battových v České republice před dvěma…

Konec Merkelové je za dveřmi? Uprchlíci ji zlomí vaz

20.06.2018 23:28 Aktualizováno Berlín - Konflikty ve vládě a rozdílné pohledy na evropskou migrační politiku otřásly Německem.…

Muslimové se radikalizují a vzbouřili se proti vládě. Dávají jí pořádné…

20.06.2018 23:28 Aktualizováno Vídeň - Maročan Abderrahmen Laarouch natočil video, které se na internetu stalo velmi rychle hitem.…

Itálie utne finanční příspěvky Evropské unii? Salvini vyrukoval s novou…

20.06.2018 22:07 Aktualizováno Řím - Italský ministr vnitra Matteo Salvini dnes jednal se svým rakouským protějškem Herbertem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama