Sex bez písemného souhlasu je znásilnění, rozhodli poslanci. Nový zákon začne platit za měsíc

Vládní návrh zákona o výslovném souhlasu k pohlavnímu styku prošel. Většina poslanců mu dala zelenou a od 1. července tak začne ve Švédsku platit nařízení, které ve světě nemá obdoby. V čem spočívá? Pokud chce muž prožít intimní chvíle se ženou, musí k tomu mít výslovný souhlas, nejlépe v papírové podobě. V opačném případě se dopouští znásilnění.

Přidejte svůj názor 179 komentářů

Lidé

Dřívější švédský zákon umožňoval trestní stíhání pachatelů znásilnění jen v tom případě, pokud bylo prokázáno, že použili hrozbu nebo násilí. Podle nového zákona by pachatel mohl být stíhán i tehdy, když nedostal "výslovný souhlas" k pohlavního styku.

Švédský předseda vlády Stefan Lövfen už dříve uvedl, že přenesení odpovědnosti za důkazy z oběti na pachatele je cílem "historické reformy", kterou jeho koalice připravovala od doby, kdy začala před 3 lety vládnout.

Zákon, který vstoupí v platnost 1. července, uvádí, že souhlas může být ústní nebo písemný. Mnoho švédských advokátů ale lidem radí, aby se na ústní souhlas nespoléhali, protože není průkazný v případě, kdy je vysloven beze svědků.

Radí proto lidem, aby si před pohlavním stykem raději sepsali papírovou dohodu. Písemný souhlas je podle nich nejlepší obranou před případnými zákonnými spory, a nejlepší průkazný materiál. Pasivita totiž podle nového zákona není souhlasem se sexem.

Sám zákon totiž stanoví, se sex s osobou, která je neaktivní nebo jednoznačně nesouhlasí se stykem, je nezákonný. Obě osoby proto musí zjistit, jestli je ta druhá připravena. Romantické, že?

V případě, že se pár oddá sexu bez výslovného souhlasu, může osobě, která nedbala jeho dodržení, hrozit až čtyřleté vězení za sexuální zneužití z nedbalosti nebo znásilnění.

Kritici zákona namítají, že v žádném případě nepovede k menšímu počtu znásilnění. Někteří jej nazývají populistickým a svět na ním jen kroutí hlavou.

Vstupte do diskuze (179)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko uprchlíkům nebylo dost dobré. V Německu dostali byty i mercedes

20.06.2018 23:28 Aktualizováno Praha/Berlín - Sedmnáctičlenná rodina iráckých uprchlíků Battových v České republice před dvěma…

Konec Merkelové je za dveřmi? Uprchlíci ji zlomí vaz

20.06.2018 23:28 Aktualizováno Berlín - Konflikty ve vládě a rozdílné pohledy na evropskou migrační politiku otřásly Německem.…

Muslimové se radikalizují a vzbouřili se proti vládě. Dávají jí pořádné…

20.06.2018 23:28 Aktualizováno Vídeň - Maročan Abderrahmen Laarouch natočil video, které se na internetu stalo velmi rychle hitem.…

Itálie utne finanční příspěvky Evropské unii? Salvini vyrukoval s novou…

20.06.2018 22:07 Aktualizováno Řím - Italský ministr vnitra Matteo Salvini dnes jednal se svým rakouským protějškem Herbertem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama