Sex bez výslovného souhlasu partnerů je znásilnění? Podívejte se, co uzákonili ve Švédsku

Stockholm - Švédsko přijalo zákon o výslovném souhlasu k pohlavnímu styku. Co to znamená? Pokud chce muž prožít intimní chvíle se ženou, musí k tomu mít výslovný souhlas – jinak půjde o znásilnění. Server The Local proto připravil přehled pěti věcí, které je třeba o novém zákonu vědět.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ilustrační fotgrafie

Švédští poslanci tento týden odhlasovali zpřísnění zákonů o sexuálních zločinech a zároveň zavedli „výslovný souhlas k sexuálnímu styku“. Každému sexuálnímu kontaktu musí předcházet explicitní souhlas obou stran. Pokud jeden z partnerů souhlas nedá, půjde o znásilnění – a to i když nedošlo k použití nátlaku nebo násilí. Zde je pět klíčových bodů, které je třeba znát.

Klíčový je výslovný souhlas

Nový zákon, který vstoupí v platnost dne 1. července, znamená, že sex s někým, kdo se aktivity neúčastní dobrovolně, je nezákonný. Lidé musí souhlasit slovem nebo jasně fyzicky prokázat, že se chtějí zapojit do sexuální aktivity. Pasivita se nepovažuje za znamení dobrovolné účasti, píše server.

Násilí, hrozby nebo zranitelnost již nejsou rozhodující faktory znásilnění

Podle původního švédského zákona bylo v případě znásilnění klíčové dokázat, že pachatel použil sílu, hrozby nebo využil někoho, kdo se nachází v zranitelné situaci. To už nyní není nutné.

Vznikly nové trestné činy a tresty směřující k větší ochraně nezletilých

Spolu se zákonem byly vytvořeny dva nové trestné činy „zanedbání vedoucí ke znásilnění" a „zanedbání vedoucí ke sexuálnímu zneužívání", za něž hrozí maximální trest odnětí svobody na čtyři roky. Díky tomu bude podle zákonodárců možné pokrýt více problematických situací než dnes. Kromě toho se minimální trest za znásilnění s přitěžujícími okolnostmi a znásilnění dítěte zvýší ze čtyř na pět let vězení, zvýšena bude také ochrana nezletilých obětí sexuálních trestných činů.

Aktivisté změnu vítají, podle kritiků je zákon nejasný

Charitativní organizace novou legislativu uvítaly. Například organizace Amnesty International uvedla, že je to vítězství aktivistů za práva žen ve Švédsku. Švédská rada pro legislativu kritizovala původní návrh, poukazovala na to, že je příliš nejasný a že je obtížné určit, co zákon považuje za nezákonné.

Vláda proto návrh upravila a doplnila do zákona řádek o tom, že „při posuzování, zda je účast dobrovolná či nikoliv, by měla být věnována zvláštní pozornost tomu, zda byla ochota vyjádřena slovem, jednáním nebo jiným způsobem".

Švédsko není v této oblasti průkopník

Ačkoliv nový zákon vyvolal pozornost za za švédskými hranicemi, server The Local připomíná, že Švédsko není v této oblasti průkopníkem. Stalo se už 10. zemí v západní Evropě, která označuje sex bez souhlasu jako znásilnění. Anglie a Wales, Skotsko, Severní Irsko, Irská republika, Belgie, Kypr, Lucembursko, Island a Německo již mají podobné zákony.

„Většina evropských zemí stále definuje znásilnění založené na fyzické síle, hrozbě nebo nátlaku. Tyto zastaralé definice způsobily nesmírnou škodu,“ uvedla organizace Amnesty International, která doufá, že se stejnou cestou se vydají i další země.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jsou uprchlíci vůbec k něčemu? Vědci se podívali na migrační krizi a mají…

21.06.2018 22:09 Aktualizováno Paříž - Oddělení dětí od rodičů příchozích migrantů, ke kterému došlo na americko-mexické hranici…

Španělsko je na nohou: Pětice mužů, který sexuálně zneužila dívku, může z…

21.06.2018 21:00 Pamplona (Španělsko) – Případ, který otřásl Španělskem, má nečekané pokračování  Soud v Pamploně…

Africký migant vnikl do domova důchodců a sexuálně zneužil devadesátiletou…

21.06.2018 20:54 Aktualizováno Berlín – Německá policie zatkla 21letého gambijského žadatele o azyl poté, co se údajně vloupal do…

Itálie zadržela dvě lodě německých nevládních organizací, na jedné byli…

21.06.2018 20:48 Aktualizováno Řím – Itálie odmítla vpustit do svých přístavů další loď s migranty na palubě. Italská vláda, která…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama