Rajoy v problémech: Opoziční politik Sánchez má dostatek hlasů, aby sesadil španělskou vládu

Madrid - Lídr španělských socialistů Pedro Sánchez shromáždil dostatek hlasů pro vyslovení nedůvěry vládě lidoveckého premiéra Mariana Rajoye. Sánchez na dnešním zasedání parlamentu slíbil dialog s katalánskou separatistickou vládou i to, že bude respektovat již částečně schválený rozpočet. Těmito dvěma sliby přesvědčil nerozhodnuté baskické a katalánské nacionalisty, díky nimž může v pátek parlament odhlasovat odvolání Rajoyovy vlády, píší španělská média.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Vlajky států

"Znovu postavíme mosty ke všem autonomním regionům a navážeme dialog s novou katalánskou vládou," prohlásil dnes Sánchez na jednání dolní komory parlamentu. Vztahy s Katalánskem se vyostřily loni na podzim poté, co tamní regionální vláda uspořádala referendum o nezávislosti a Madrid poté převzal správu nad Katalánskem. Rajoy dialog s katalánskými separatisty odmítal.

Návrh na vyslovení nedůvěry vládě podali socialisté minulý týden poté, co soud zveřejnil vysoké tresty pro více než dvacítku bývalých regionálních politiků a funkcionářů vládní Lidové strany (PP). Verdikt se týká jedné z větví rozsáhlé korupční kauzy a skutky v této části se staly v letech 1999 až 2005.

Rajoy se dnes před poslanci hájil s tím, že nikdo z jeho ministrů ani ze současného vedení PP odsouzen nebyl a že korupce je ve všech stranách. "Uznávám, že v PP byla korupce, ale PP není zkorumpovaná strana, od té doby, co tyto nepravosti vypluly na povrch, jsme vyhráli troje volby," řekl Rajoy, který si vysloužil potlesk usmívajících se poslanců jeho strany.

Socialisty Rajoy obvinil ze snahy dostat se k moci. "Z jaké morální autority mluvíte? Jste snad svatá Tereza z Kalkaty?" hřměl energicky španělský premiér, který se podle místních médií rozhodl bojovat, ač se jeho bitva zdá prohraná. "Korupce je ve všech stranách," dodal. Socialisty tvrdě kritizoval a Sáncheze obvinil z pokusu o "převrat", protože u voleb by podle něj nevyhrál.

"Jste ochoten podat demisi, tady a teď?... můžete odejít z úřadu dobrovolně," vyzval Rajoye Sánchez, který vystupoval klidně, podle konzervativního deníku ABC "až nudně". Po svém vystoupení jednací sál opustil a další průběh jednání nesledoval.

Baskičtí nacionalisté (PNV), kteří požadovali Sánchezem přislíbené rozpočtové záruky, již podle webu deníku El Diario socialistům i lidovcům oznámili, že vyslovení nedůvěry vládě podpoří. Kromě Sánchezovy strany dali dnes jasně najevo záměr hlasovat pro nedůvěru také levicoví Podemos, katalánské separatistické strany, baskická separatistická formace Bildu, valencijská koalice Compromís i jeden poslanec z Kanárských ostrovů. Pro Rajoyovo odvolání by tak mělo hlasovat celkem 180 poslanců, tedy o čtyři více, než je potřebná absolutní většina ze všech 350 poslanců.

Premiéra vedle jeho strany podpoří jen dosavadní tichý partner menšinové lidovecké vlády Ciudadanos, kteří požadují jeho demisi, nechtějí však podpořit Sáncheze jako premiéra. Vůdce socialistů se jím stane ihned poté, co bude návrh na nedůvěru odhlasován. Sánchez slíbil, že poté rozhodne o termínu vypsání předčasných voleb.

Rajoy má rovněž možnost sám rezignovat ještě před hlasováním, což by automaticky zrušilo chystané hlasování a teoreticky dávalo premiérovi šanci znovu usilovat o důvěru. Podle dnešního vyjádření dvojky v hierarchii lidovců Dolores de Cospedalové to však Rajoy neučiní.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko uprchlíkům nebylo dost dobré. V Německu dostali byty i mercedes

20.06.2018 23:28 Aktualizováno Praha/Berlín - Sedmnáctičlenná rodina iráckých uprchlíků Battových v České republice před dvěma…

Konec Merkelové je za dveřmi? Uprchlíci ji zlomí vaz

20.06.2018 23:28 Aktualizováno Berlín - Konflikty ve vládě a rozdílné pohledy na evropskou migrační politiku otřásly Německem.…

Muslimové se radikalizují a vzbouřili se proti vládě. Dávají jí pořádné…

20.06.2018 23:28 Aktualizováno Vídeň - Maročan Abderrahmen Laarouch natočil video, které se na internetu stalo velmi rychle hitem.…

Itálie utne finanční příspěvky Evropské unii? Salvini vyrukoval s novou…

20.06.2018 22:07 Aktualizováno Řím - Italský ministr vnitra Matteo Salvini dnes jednal se svým rakouským protějškem Herbertem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama