Rebelie proti Mayové? Britský parlament jedná o dodatcích k brexitu, bude to divoké

Londýn - Britský parlament dnes hlasuje o dodatcích k zákonu o britském odchodu z Evropské unie. Premiérka Theresa Mayová varovala poslance před schválením změn, které by podle ní ztížily jednání Londýna s Bruselem.

Přidejte svůj názor

Brexit, ilustrační foto

Britští poslanci odpoledne zahájili dvoudenní debatu, během níž mají dnes a ve středu hlasovat o 15 dodatcích Sněmovny lordů. Ty mají zachovat úzký vztah Británie s EU i po brexitu.

Většinu dodatků se vládním konzervativcům zřejmě podaří zamítnout. Při hlasování o některých z nich by se ale na stranu opozice mohla přidat i zhruba desítka rebelů ze strany premiérky Mayové, kteří se staví proti takzvanému tvrdému brexitu.

"Premiérka uvedla, že hlasování bude důležitým vzkazem do Bruselu. Cokoli, co podkope úsilí vlády, ztíží jednání s EU," řekl mluvčí Mayové. I britský ministr pro brexit David Davis varoval. "Vláda nezmění rozhodnutí z referenda, i když prohraje klíčové hlasovaní v parlamentu," řekl dnes rozhlasu BBC Davis.

Dodatky připojené k zákonu horní komorou požadují například setrvání Spojeného království v celní unii s EU, zachování práv pracovníků či zákazníků podle unijních standardů či setrvání v unii v případě, že by odchod měl za následek zavedení přísného režimu na hranici mezi Irskou republikou a Severním Irskem.

Největší boj se vede o dodatek, který dává parlamentu pravomoc zablokovat či odložit konečnou dohodu o odchodu země z EU. Tvrdý střet se čeká také v debatě o tom, zda datum plánovaného brexitu 29. března 2019 bude zapsáno přímo do zákona. Sněmovna lordů by chtěla datum vyjmout, aby se brexit mohl odložit, pokud by se nepodařilo včas dosáhnout dohody.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mayová vyhrožuje stranickým rebelům předčasnými volbami

18.07.2018 10:38 Londýn - Premiérka Theresa Mayová před úterním hlasováním o dodatku k zákonu o obchodních aspektech…

Konec masa ze zvířat. Do restaurací se začne dostávat uměle vyrobené

18.07.2018 08:10 Amsterodam - Nizozemská společnost Mosa Meat před pěti lety představila jako první na světě…

Soud propustí Slovenku Rezešovou odsouzenou na devět let za nehodu

18.07.2018 07:54 Košice (Slovensko) - Soud v Maďarsku souhlasil s žádostí o podmínečné propuštění Slovenky Evy…

Stanou se jaderné zbraně mokrým snem světových despotů? Žijeme pořád v…

18.07.2018 06:00 Po skončení Studené války si většina z nás na chvíli vydechla a mysleli jsme si, že je rizikové…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama