Nizozemský premiér se šprajcl. Navzdory Německu a Francii odmítá integraci EU

Praha - Nizozemský premiér Mark Rutte dnes v Evropském parlamentu přednesl svou představu o budoucnosti EU. Měla by podle něj přijít s jasným společným postupem v zásadních tématech jako je migrace či klimatické změny. Cílem EU by měla být jednota, nikoli těsnější evropská integrace.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Mark Rutte, nizozemský premiér

Diskuse o budoucnosti EU zahájil europarlament letos v reakci na brexit a posílení protievropských proudů v řadě členských zemí. Rutte je sedmým premiérem či prezidentem některé z unijních zemí, kteří před poslanci hovořili.

"Pokud chcete být schopni jednat, musíte být jednotní, dnes více než kdy dříve," prohlásil konzervativní politik v narážce na kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa rozbíjejícího vazby s Evropou.

Podle Rutteho pocítilo Nizozemsko přínos evropské jednoty během vyšetřování okolností sestřelení letadla na lince MH17, při němž v roce 2014 zahynuly téměř dvě stovky Rutteho krajanů. Premiér konstatoval, že jen díky evropské jednotě se podařilo po dlouhém vyšetřování připsat vinu Rusům.

Podle Rutteho by se evropská jednota neměla projevovat snahou o těsnější integraci, o které hovoří především někteří francouzští či němečtí politici, ale spíše rozhodnou aktivitou v klíčových tématech. "Více a více Evropy není odpovědí na každodenní problémy. Pro někoho je stále těsnější spolupráce cílem sama o sobě. Pro mě ne," uvedl Rutte s tím, že Brusel by neměl zasahovat do života obyvatel unijních zemí tam, kde to nemá jasný přínos.

Jedním z klíčových témat je podle něho společná migrační politika. Rutte přislíbil, že se pokusí ve spolupráci s končícím bulharským předsednictvím v nejbližších dvou týdnech docílit jasného posunu v otázce reformy azylového systému, kterou se má zabývat evropský summit na konci června.

Nizozemsko rovněž hodlá podle svého premiéra stát v čele společné evropské snahy o boj s klimatickými změnami. Rutte dnes vyhlásil, že chce EU přesvědčit, aby zpřísnila svůj současný závazek, že do roku 2030 sníží emise skleníkových plynů o 40 procent proti roku 1990. Nizozemský premiér navrhl, aby tento závazek nově činil 55 procent. 

Nizozemský premiér naopak nepodporuje snahy o posílení záchranných mechanismů eurozóny určených k pomoci zadluženým zemím. Velkou diskusi v jednacím sále vyvolaly jeho návrhy směrem k víceletému rozpočtu EU na roky 2021 až 2027, který podle Rutteho obsahuje příliš velké výdaje na zemědělství, když je nutno přesměrovat peníze například do migrace či rozvoje digitálních technologií. "Nemůžeme čelit 21. století s rozpočtem reflektujícím dobu desítky let starou," kritizoval návrh Rutte. Nizozemsko je čistým plátcem do evropského rozpočtu a Rutte navrhl, aby se po odchodu Británie výdajová stránka rozpočtu výrazně zmenšila.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko uprchlíkům nebylo dost dobré. V Německu dostali byty i mercedes

20.06.2018 23:28 Aktualizováno Praha/Berlín - Sedmnáctičlenná rodina iráckých uprchlíků Battových v České republice před dvěma…

Konec Merkelové je za dveřmi? Uprchlíci ji zlomí vaz

20.06.2018 23:28 Aktualizováno Berlín - Konflikty ve vládě a rozdílné pohledy na evropskou migrační politiku otřásly Německem.…

Muslimové se radikalizují a vzbouřili se proti vládě. Dávají jí pořádné…

20.06.2018 23:28 Aktualizováno Vídeň - Maročan Abderrahmen Laarouch natočil video, které se na internetu stalo velmi rychle hitem.…

Itálie utne finanční příspěvky Evropské unii? Salvini vyrukoval s novou…

20.06.2018 22:07 Aktualizováno Řím - Italský ministr vnitra Matteo Salvini dnes jednal se svým rakouským protějškem Herbertem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama