Švagr španělského krále musí do tepláků. Bourboni za mříže, urážel ho dav u soudu

Palma de Mallorca - První člen současné španělské královské rodiny putuje do vězení, nástup trestu má nejpozději v pondělí. Iňaki Urdangarin, švagr španělského krále, by si měl odpykat trest pět let a deset měsíců za zpronevěru veřejných fondů a daňové podvody.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Kauza dostala jméno podle dnes již neexistující nadace Instituto Nóos, která sídlila v Barceloně a podporovala sportovní projekty.

Podle deníku La Vanguardia má Urdangarin dvě možnosti, jak odvrátit pondělní nástup do vězení. Výkon trestu může odložit ústavní soud, pokud přijme k projednání stížnost na porušení základních práv, kterou zřejmě advokáti Urdangarina podají. Není ale obvyklou praxí tohoto soudu odkládat výkon trestu, pokud je vyšší než pět let. Královský švagr může také podat žádost o prominutí trestu, kterou by řešila španělská vláda.

Urdangarin vyšel dnes z budovy soudu v Palma de Mallorca asi po dvaceti minutách krátce po poledni. Doprovázely ho urážky lidí, kteří se před soudní budovou shromáždili. Lidé volali například "Bourboni do vězení", s odkazem na královský rod, z něhož pochází Urdangarinova manželka a sestra krále Felipeho VI. Mallorca patří k regionům s velmi nízkou oblibou španělské královské rodiny, která tam přitom pravidelně tráví dovolenou.

zdroj: YouTube

Až do pondělka se může Urdangarin volně pohybovat a vrátit se tak do Švýcarska, kde se svou ženou a dětmi žije. Pokud nenastoupí v pondělí dobrovolně výkon trestu, bude na něj vydán zatykač.

K dnešnímu soudnímu jednání dorazil už ráno také bývalý Urdangarinův společník z podnikání Diego Torres. I jemu dal soud pět dní na to, aby dobrovolně nastoupil do vězení, kde si má odpykat trest pět let a osm měsíců. K soudu byl dnes předvolán i expremiér baleárské vlády Jaume Matas, který dostal loni za zpronevěru trest tři roky a osm měsíců.

Obžalobě z účasti na daňových podvodech svého manžela čelila i princezna Cristina, kterou loni soud zprostil viny v trestněprávní obžalobě. Nicméně jí uložil pokutu za její občanskoprávní odpovědnost. Tu uznal v úterý i nejvyšší soud, který ji o polovinu snížil.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Z mostu v Janově spadl i kamion z Prahy. Řidič je potlučený, ale žije

14.08.2018 20:08 Aktualizováno Janov (Itálie)/Praha – Na mostě, jehož část se dnes zřítila v italském Janově, byl také kamion…

Blízko Česka vzniknou další záchytná centra pro migranty? Po Bavorsku je…

14.08.2018 20:00 Drážďany - Záchytná centra pro migranty chce vytvořit další německá spolková země sousedící s…

Příčina zřícení mostu v Janově? Provozovatel vinu odmítá, nedávné kontroly…

14.08.2018 19:43 Janov (Itálie) - Příčina zřícení části mostu v Janově zatím není známa. Firma, která most provozuje…

Německo obvinilo přívržence IS, plánoval útok automobilem

14.08.2018 19:28 Karlsruhe (Německo) - Německé státní zastupitelství obvinilo z plánování teroristického útoku…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama