Merkelová už za pár dní skončí? Její vláda je kvůli uprchlíkům na pokraji krachu, kancléřka dostala ultimátum

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová musí řešit obrovské problémy. Sesterskými stranami CDU a CSU totiž cloumá velký spor o přijímání migrantů. Podle médií je konflikt tak velký, že by mohl ohrozit její politickou budoucnost.

Přidejte svůj názor 54 komentářů

Angela Merkelová

„Merkelová se musí vypořádat s otevřenou vzpourou svého ministra vnitra Horsta Seehofera, dlouhodobého kritika jejího liberálního postoje k uprchlíkům, který chce zpřísnit hraniční kontroly,“ shrnuje problém server The Local. Snahy Seehofera, který už hrozí i jednostrannými kroky, podporuje hlasitě jeho Křesťanskosociální unie, zatímco za Merkelovou se postavilo vedení sesterské Křesťanskodemokratické unie.

Dvojice politiků konzervativní unie CDU/CSU sice oznámila, že chce najít ve sporném bodě kompromis, to se ale zatím nepodařilo. Seehofer v rámci nového „migračního plánu" požaduje, aby německá pohraniční policie dostala právo vracet všechny žadatele o azyl bez dokladů totožnosti i ty, kteří jsou již registrováni jinde v Evropské unii. Merkelová však tuto myšlenku odmítá, protože se obává, že se EU bude domnívat, že Německo jedná na vlastni pěst, a že by takový krok nadměrně zatížil země je Itálie a Řecko.

Alexander Dobrindt z CSU upozornil, že Seehofer má pravomoc jednat bez souhlasu Merkelové a nařídit policii, aby vracela migranty – to by byl ale akt otevřené vzpoury, který by donutil Merkelovou, aby ho vyhodila z vlády. A to by znamenalo kolaps vládní koalice, upozorňuje The Local. Dobrindt dodal, že se vedení strany CSU sejde v pondělí, aby učinilo konečné rozhodnutí. To podle všeho znamená, že Merkelová dostala ultimátum, aby ustoupila ze svých postojů, nebo naplno čelila vládní krizi.

A CSU skutečně dává najevo, že je připravena plán prosadit navzdory Merkelové. „Azylová turistika musí skončit. Německo nemůže donekonečna čekat na Evropu, musí jednat nezávisle," napsal na twitteru Markus Söder, který v křesle bavorského premiéra vystřídal právě Seehofera.

Celý spor, který vedl k výjimečnému přerušení zasedání Bundestagu, se odehrává na pozadí několika skandálů, které naplno ukazují dosavadní chyby německé migrační politiky - od korupční aféry na migračním úřadu v Brémách až po vraždu Sussany F. migrantem z Iráku, který měl být už dávno deportován.

Navíc se mění i nálady v německé společnosti. Ukazuje se, že Němci už nejsou tak optimističtí - podle průzkumu televize ZDF je sice 64 procent obyvatel spokojeno s tím, jak Merkelová vykonává svoji funkci, zároveň je ale 53 procent Němců přesvědčeno, že příliv uprchlíků nezvládla.

Hádky mezi stranami zašly tak daleko, že se v Berlíně a Mnichově začalo hovořit o hlasování o důvěře vládě a o tom, že by CSU mohla Merkelovou potopit. Podle deníku Der Spiegel se toho začínají bát i některé opoziční strany. „Dokonce i Zelení, kteří by jako opoziční strana měli mít zájem na krachu koalice, přiznávají, že jsou velmi znepokojeni stabilitou vlády," uvedl list.

Vstupte do diskuze (54)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump: EU je nepřítel USA. Rusko jen v některých ohledech

15.07.2018 17:48 Aktualizováno Helsinky - Americký prezident Donald Trump se rok a půl po nástupu do funkce poprvé sejde se svým…

Unie si dělí migranty. 50 uprchlíků z rybářské lodi převezme Německo

15.07.2018 16:47 Aktualizováno Berlín/Řím - Německo se bude podílet na převzetí části migrantů zachráněných v sobotu z rybářské…

Rakousko bouchlo do stolu. Cizinci ho vysávají z peněz, utáhne kohoutky

15.07.2018 15:40 Aktualizováno Vídeň - Počet dětí žijících v zahraničí, které mají v Rakousku nárok na přídavky, se za posledních…

V Helsinkách se sešly stovky lidí, demonstrují proti Trumpovi

15.07.2018 15:30 Helsinky - V Helsinkách se dnes podle agentury AP sešlo asi 1500 demonstrantů před příletem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama