Zkouřená Británie? Lídr konzervativců brojil proti drogám, teď chce legalizaci marihuany

Londýn - Británie prohrává boj s konopnými drogami, seženete je téměř na každém rohu. Lídr konzervativců a exministr zahraničí William Hague proto přišel s návrhem, aby se marihuana a hašiš legalizovaly. Británie patří v přístupu k měkkým drogám k nejstriktnějším zemím a nepovoluje jejich držení ani pro léčebné účely.

Přidejte svůj názor

Marihuana

Mezi britskými politiky rozpoutal debatu o změně přístupu k marihuaně případ 12letého chlapce Billyho Caldwella, jemuž matka přivezla z Kanady lék obsahující drogu. Policie jej však na letišti zabavila a chlapec trpící těžkou epilepsií poté musel do nemocnice. Až pak úřady v jeho případě povolily výjimku. Vláda Theresy Mayové v pondělí oznámila, že se bude zabývat možným uvolněním pravidel pro využívání marihuany k léčebným účelům. 

Hague zašel v názoru na změnu britských protidrogových zákonů dále než většina kolegů. V listu The Daily Telegraph napsal, že "jakýkoli boj" s marihuanou v ulicích byl "nezvratně ztracen", a proto by vládnoucí strana měla zvážit její legalizaci.

"Je na čase uznat fakta a sáhnout k rázné změně, která bude mít ekonomický i sociální přínos a konzervativcům umožní ukázat, že jsou otevřeni rozumným novým postojům," napsal Hague, který podle televize BBC ještě jako lídr konzervativců v letech 1997 až 2001 jakékoli zmírnění přístupu vůči měkkým drogám tvrdě odmítal.

Hague tvrdí, že konopné drogy jsou bez ohledu na postihy v Británii tak snadno dostupné a natolik rozšířené, že nemá smysl pokračovat v jejich kriminalizaci, z níž těží pouze zločinecké skupiny vydělávající na vysokých cenách nelegálních produktů. Jejich povolení by podle něho přineslo státu příjmy z daní. Konzervativci by proto měli změnit svůj pohled na věc a přestat vnímat zastánce legalizace měkkých drog jako lidi se "sklonem k divným, nezodpovědným a bláznivě liberálním postojům", uvedl Hague.

Vláda však v této věci dala v reakci na jeho slova najevo zcela opačný postoj. "Škodlivé účinky marihuany jsou dobře známé a neexistují žádné plány na její legalizaci," řekl dnes novinářům mluvčí Mayové.

Ministr vnitra Sajid Javid polemizoval s Hagueovým tvrzením o prohrané válce s pouliční marihuanou, jejíž držení a distribuce podle něho zůstane trestná. Konopné drogy podle něho "poškozují duševní a fyzické zdraví" a je třeba jasně odlišit možné povolení užití pro léčebné účely od úplné dekriminalizace.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Seehofer je kverulant? Většina Němců chce jeho odchod, fandí mu příznivci…

16.07.2018 16:56 Berlín - Výsledky průzkumu společnosti Forsa pro zpravodajskou televizi n-tv nevyznívají příliš…

Summit USA-Rusko: Trump a Putin dvě hodiny jednali za zavřenými dveřmi

16.07.2018 16:32 Aktualizováno Helsinky - V prezidentském paláci v Helsinkách proběhlo jednání prezidentů Ruska a USA Vladimira…

Trump rozhodil EU. Koho má vlastně za přítele? Ostrá reakce přišla z…

16.07.2018 15:46 Aktualizováno Brusel/Berlín - Americký prezident Donald Trump v neděli označil EU za nepřítele své země,měl tím…

Ženě se udělalo zle a šla na toaletu. To, co následovalo poté, bylo noční…

16.07.2018 15:38 Londýn - Jedenadvacetiletá Britka Beth Bamfordová se jedno ráno vzbudila s nevolností a bolestí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama