Konec Merkelové je za dveřmi? Uprchlíci ji zlomí vaz

Berlín - Konflikty ve vládě a rozdílné pohledy na evropskou migrační politiku otřásly Německem. Celá země sleduje spor mezi německou kancléřkou a spolkovým ministrem vnitra Horstem Seehoferem. Ministr ve své politice prosazuje zpřísnění německé migrační politiky a zaměřuje se na eliminování následků migrační krize v EU. Podporuje ho i německý úřad a vláda - všichni kromě Merkelové.

Přidejte svůj názor 32 komentářů

Angela Merkelová

Spor Seehofera s německou kancléřkou stále trvá. Za posledních několik let migrační krize se názory Němců a dalších občanů EU velmi změnily. Německo je každým rokem nuceno přijímat víc a víc uprchlíků, zatímco ve vládě vznikají nové návrhy na změnu migrační politiky Německa. Konflikt mezi kancléřkou a spolkovým ministrem vnitra graduje a může Merkelovou připravit o její voliče.

Podle Seehofera by Německo mělo zpřísnit principy migrační politiky, a to takovým způsobem, že úřady nově budou odmítat běžence, kteří již byli registrováni jinde v Evropské unii. Sama kancléřka navrhovaný plán neschvaluje – argumentuje to tím, že by se uprchlici mohli zase hromadit na jihu Evropy, která následky migrační krize nese nejhůř.

Merkelová a Seehofer zůstávají v dlouholetém spojenectví, ministr vnitra zastupuje stranu bavorských křesťanských sociálů. Jeho odvolaní by pro Německo znamenalo konec jejích svazu a ještě větší rozpor ve vládě. Pro Merkelovou odvolaní ministra prosazujícího konfliktní politické principy by mohlo být koncem její vlády také.

Kancléřka však prosí počkat na evropský summit naplánovaný na červenec, kde politička bude usilovat o obecném souhlasu a vyřešení těchto otázek na celoevropské úrovni, kde se mají sejít nejvlivnější evropští politici.

S ohledem na politické problémy v Německu Evropská unie čerstvě oznámila, že je schopná provést předčasný summit a přenést ho na příští čtvrtek a pátek. Je pouze na Merkelové, jestli dokáže přesvědčit další evropské státy neusilovat o žádné velké změny v evropské migrační politice. 

Sestavování koalice mezi křesťanskými demokraty v čele s Angelou Merkelovou a bavorskými křesťanskými sociály byla pro Německo těžkým bojem. V případě rozkolu koalice nyní Německu hrozí předčasné volby. Každá strana ovšem ujistila média v tom, že provádět předčasné volby není v jejích zájmu. Členové německé vlády ale pořád zůstávají na straně Seehofera, což pro Merkelovou je velmi napjatá situace. 

Hors Seehofer ve své migrační politice usiluje o zcela odlišné principy. Staví důraz především na aktivní integraci muslimů v Německu a urychlení deportací neúspěšných a nebezpečných žadatelů o azyl. Do německé migrační politiky chce přinést novější standarty, které zásadně neodpovídají měkké politice kancléřky.  

Vstupte do diskuze (32)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Migranty jiné barvy pleti by v Praze zbili, utrousil nizozemský ministr

19.07.2018 13:26 Haag - Nizozemský ministr zahraničí Stef Blok se ostře pustil do Česka a Polska. Kdyby migranti…

Tatry bojují se záplavami. Dětské tábory evakuovány, voda poškodila stezky

19.07.2018 13:19 Aktualizováno Poprad - Vydatné lijáky sužují Slovensko. Kvůli lokální záplavě byli evakuováni obyvatelé a…

Macronův poradce zmlátil demonstranta. VIDEO je šokující, hromuje opozice

19.07.2018 12:55 Paříž - Francouzský prezident Emmanuel Macron má na triku skandál. Jeho bezpečnostního poradce…

Španělsko řeší trable s ponorkou. Byla příliš těžká, po úpravě se zase…

19.07.2018 12:47 Madrid - Španělsko žije kauzou nevydařené armádní ponorky. Plavidlo bylo příliš těžké a teď, když…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama