Rozzlobení slovenští farmáři vjeli s traktory k úřadu vlády, podpořil je Kiska

Bratislava - Slovenští farmáři od pondělí pořádají protestní jízdy desítkami traktorů napříč zemí a dnes přijeli k úřadu vlády v Bratislavě. Jejich požadavky například v oblasti pronájmu půdy a vyplácení dotací podpořil prezident Andrej Kiska.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Andrej Kiska, slovenský prezident

Část farmářů na Slovensku se již v dubnu obrátila na slovenské úřady se seznamem požadavků včetně změn v podmínkách přidělování státní půdy farmářům či ohledně vyplácení dotací za hospodaření na pozemcích. Menší farmáři v uplynulých měsících upozornili na případy, kdy jim spekulanti brání v přístupu k pronajaté půdě či blokují čerpání přímých plateb. 

"Situace je vážná. Stát selhává při vynucování práva. Potřebujeme vrátit vládu zákona na venkov. Potřebujeme vyjasnit majetková práva k pozemkům, protože ta vytvářejí půdu pro spekulanty, aby dostávali dotace," řekl Kiska, když jako první vysoký politik na Slovensku přijal zástupce nespokojených farmářů během jejich protestní akce.

Zemědělcům se kromě jiného nezamlouvá, že slovenská zemědělská platební agentura (PPA) vyplácí dotace na půdu těm osobám, které na pozemku hospodaří, byť k parcelám nemají vlastnické ani jiné právo. "PPA nezajímá, kdo má k pozemkům právní titul. Proto dochází hlavně na východním Slovensku k fyzickým napadením (farmářů), aby subjekt, který chce žádat o dotace, vytlačil oprávněného žadatele z pozemku," řekl po schůzce s hlavou státu jeden z nespokojených zemědělců František Oravec.

Na odpoledne plánovaná schůzka farmářů s ministryní zemědělství Gabrielou Matečnou se neuskutečnila. Zemědělci totiž požadovali, aby se Matečná setkala se všemi přítomnými farmáři, nejen s jejich zástupci.

Zmiňované problémy zemědělců vyšly najevo po únorové vraždě novináře Jána Kuciaka, který se zabýval i nesrovnalostmi při čerpání zemědělských dotací EU na Slovensku. Podezření ohledně zneužívání evropských dotací začal v březnu prověřovat Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF).

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do EU letos proniklo přes 60 tisíc uprchlíků. Největšímu náporu čelí…

17.07.2018 14:30 Brusel - V první polovině letošního roku se počet nelegálních přechodů vnější hranice EU snížil na…

Pozor na ústní vodu nebo džusy. Řidič nemusí projít testem na alkohol,…

17.07.2018 14:11 Bratislava - Slovenská policie upozorňuje řidiče, že krátce po použití ústní vody či vypití jedné…

Trest za barevné oblečení a mávání rukama? Soud ve Štrasburku se zastal…

17.07.2018 12:20 Štrasburk/Moskva - Rusko při vyšetřování a odsouzení tří členek skupiny Pussy Riot za jejich…

Putinovi Noční vlci zřídili "evropský štáb" na Slovensku, opozice je…

17.07.2018 11:53 Bratislava - Ruský klub motorkářů Noční vlci zřídil pobočku na Slovensku. Tamní úřady proti…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama