V EU má vzniknout protiteroristický registr, povede ho Eurojust

Haag - Mezi politiky EU se rodí plán na vznik Evropského justičního protiteroristického registru. Záměr podporují i státní zástupci, kteří dnes přijeli do sídla Eurojustu v Haagu debatovat o problematice terorismu.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto

Ministři spravedlnosti Francie, Německa, Španělska a Belgie ve společném prohlášení napsali, že nejlepším možným místem pro vedení registru by byl právě Eurojust, tedy Evropská jednotka justiční spolupráce.

Vedoucí protiteroristického týmu Eurojustu Frédéric Baab dnes souhlasil s tím, že registr by mohl přispět ke kvalitnějšímu sdílení informací a ke koordinaci vyšetřování prováděných ve více členských státech. Upozornil také, že by umožnil nalézt shody mezi jednotlivými případy a zpětně o nich informovat vyšetřující státy.

Iniciativu ocenil také francouzský prokurátor François Molins, jenž řešil mimo jiné teroristický útok v pařížském klubu Bataclan, při kterém v listopadu 2015 zahynulo 90 lidí. "Čím více informací budeme sdílet, tím lépe můžeme zakročit," řekl.

Povinnost členských států předávat Eurojustu informace o teroristických kauzách vyplývá z rozhodnutí Evropské rady už z roku 2005. Některé země však tuto povinnost stále systematicky nezavedly do svých právních řádů, a to navzdory tomu, že Evropa v posledních letech čelila široké škále teroristických útoků.

Eurojust zaznamenává rostoucí počet žádostí států o pomoc s vyšetřováním teroristických činů. Zatímco v roce 2014 řešil těchto případů 14, loni už jich bylo 87.  Česko stojí ohledně problematiky terorismu spíše na okraji, o čemž svědčí i to, že přeshraniční spolupráce se u Eurojustu v tomto ohledu dožadovalo jednou v roce 2016 a jednou letos.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Noční vlci dojezdili. Slovensko se otřáslo v základech, tanky kosí…

20.07.2018 22:18 Aktualizováno Bratislava - Ještě ve čtvrtek se zdálo, že základna ruských motorkářů, kteří si říkají Noční vlci,…

Útok v Německu: Muž v autobuse pobodal 12 lidí. Bylo to krveprolití,…

20.07.2018 21:29 Aktualizováno Lübeck - V severoněmeckém Lübecku zaútočil muž na cestující v autobuse. Nejméně 12 jich zranil.

Brit, který se přiotrávil novičokem, byl propuštěn z nemocnice

20.07.2018 19:14 Londýn - Brit, který se přiotrávil nervově paralytickou látkou novičok, byl dnes propuštěn z…

Brit, který chtěl útočit u parlamentu, dostal doživotí

20.07.2018 18:07 Londýn - Osmadvacetiletý Brit Khalid Ali, který plánoval teroristický útok u britského parlamentu,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama