V Německu roste napětí: Seehofer otevřeně vyhrožuje Merkelové

Berlín – Napětí v Německu by se dalo krájet. Spolkový ministr vnitra Horst Seehofer varoval kancléřku Angelu Merkelovou, aby ho nevyhazovala z postu ministra vnitra. Pokud je s jeho prací nespokojená, měla by Merkelová podle Seehofera rozpustit vládnoucí velkou koalici. Píše to server deníku Deutsche Welle.

Přidejte svůj názor 59 komentářů

Horst Lorenz Seehofer, německý politik, současný ministerský předseda Bavorska a předseda Křesťansko-sociální unie Bavorska (CSU). Po rezignaci Christiana Wulffa vykonával jako předseda horní komory parlamentu funkci prezidenta SRN.

Spor o migranty mezi šéfkou CDU Merkelovou a ministrem vnitra a šéfem sesterské strany CSU Horstem Seehoferem trvá už tři roky. Nyní se zdá, že se vztahy mezi oběma německými politiky kvůli této problematice ocitly na bod mrazu.

Německý ministr vnitra Horst Seehofer varoval kancléřku Angelu Merkelovou, aby jej nevyhazovala z postu ministra vnitra kvůli tomu, jaký postoj chce zaujmout k přistěhovalectví. Seehofer řekl v rozhovoru pro noviny Passauer Neuer Presse, že by to bylo poprvé, kdy „by byl ministr vnitra vyhozen z vlády kvůli tomu, že se staral o bezpečnost a pořádek v zemi“.

Seehofer trvá na tom, že je třeba zastavovat žadatele o azyl, kteří už se zaregistrovali v jiném státě EU nebo v minulosti byli v Německu odmítnuti, hned na německé hranici. Merkelová tento návrh odmítla a namísto toho trvá na celoevropském řešení migrace. Během parlamentní schůzky v německém Bundestagu minulý týden údajně Seehofer oznámil Merkelové, že použije „ministerské pravomoci", aby zavedl svůj plán sám, pokud nebude nalezen kompromis.

Merkelová se však rozhodla, že nebude prosazovat jednostranné kroky v oblasti migrace, protože by podle ní mohly vést k dominovému efektu a mohly by mít negativní dopad na EU. S dalšími unijními státy proto bude jednat o tom, zda vracet některé migranty rovnou z německých hranic. 

Komisař pro rozpočet EU Günther Oettinger už také vyzval Seehofera, aby nejednal na vlastní pěst. „To by znamenalo, že dojde k novému významnému stupni eskalace, který by mohl zpochybnit konzervativní blok," uvedl v komentáři, který v pátek zveřejnil deník Handelsblatt. Dodal, že CSU „poškozuje schopnost Německa jednat v rámci EU". EU potřebuje stabilní německou vládu, zejména kvůli tomu, že v jiných členských státech už není zaručena stabilita, uvedl Oettinger.

CSU stojí za Seehoferem

Jak se ale zdá, Seehofer je připravený trvat na svém postoji, který by mohl vést ke konci německé koaliční vlády. Řekl, že CSU podpořila jeho pozici v oblasti migrace a dodal, že by Merkelová měla raději rozpustit celou vládu, než vyhodit jen jeho. „Slyším od mnoha lidí každý den: Zůstaň pevný, nevzdávej se! Je to o důvěryhodnosti,“ řekl Seehofer a dodal, že podpora jeho strany je" důležitější než jakýkoli kancléř“.

„Jsem vůdce CSU, jedné ze tří koaličních stran, a jednám s plnou podporou mé strany. Pokud by kancléřka nebyla spokojena s prací ministra vnitra, pak by měla koalice skončit," dodal ostře ministr vnitra.

Vstupte do diskuze (59)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mayová vyhrožuje stranickým rebelům předčasnými volbami

18.07.2018 10:38 Londýn - Premiérka Theresa Mayová před úterním hlasováním o dodatku k zákonu o obchodních aspektech…

Konec masa ze zvířat. Do restaurací se začne dostávat uměle vyrobené

18.07.2018 08:10 Amsterodam - Nizozemská společnost Mosa Meat před pěti lety představila jako první na světě…

Soud propustí Slovenku Rezešovou odsouzenou na devět let za nehodu

18.07.2018 07:54 Košice (Slovensko) - Soud v Maďarsku souhlasil s žádostí o podmínečné propuštění Slovenky Evy…

Stanou se jaderné zbraně mokrým snem světových despotů? Žijeme pořád v…

18.07.2018 06:00 Po skončení Studené války si většina z nás na chvíli vydechla a mysleli jsme si, že je rizikové…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama