Dojde na hlasování o článku 7 vůči Polsku? Ministr ostře napadl západní státy EU

Varšava - Polsko a Brusel jsou stále na válečné stezce. Šéf polské diplomacie Jacek Czaputowicz dnes obvinil státy jako Francie, Německo a země Beneluxu, které přispívají do rozpočtu EU víc, než z něj dostávají, že chtějí Polsko stigmatizovat.

Přidejte svůj názor

Varšava

Polsko nesouhlasí s omezováním rozpočtu EU. Podle návrhu budou země střední Evropy dostávat méně peněz. "Není to jen o stavu právního státu u nás, ale rovněž... o oslabení pozice Polska při jednáních o (unijním) rozpočtu," kritizoval Czaputowicz západní členy EU.

Většina členských států EU se chce podle polského ministra vyhnout hlasování v rámci procedury ohledně článku 7 unijní smlouvy, kterou Evropská komise (EK) zahájila proti Polsku loni v prosinci s odůvodněním, že v zemi hrozí riziko závažného porušení vlády práva. Důvodem jsou hlavně reformy soudního systému, které v Polsku i v zahraničí vyvolaly obavy o zachování nezávislosti justice v této unijní zemi.

Na konci postupu podle článku 7 unijní smlouvy by Polsku mohlo hrozit odebrání hlasovacích práv v EU. Před potvrzením takové sankce by ale členské státy musely jednomyslně rozhodnout o tom, že v Polsku je vláda práva skutečně porušena. Maďarsko přitom již dříve oznámilo, že postihy proti Polsku zablokuje.

Varšava v reakci na ostré výtky učinila v reformě soudního systému úpravy. Podle opozice i samých soudců jde však jen o kosmetické změny. Kritiku justiční reformy v Polsku a obavu z oslabení tamní justice dnes zopakovala Rada Evropy. "Boj proti korupci nemůže být účinný bez skutečně nezávislých soudů," zdůraznil podle agentury AFP předseda Protikorupční skupiny Rady Evropy (GRECO) Marin Mrčela. Reformy v Polsku podle expertů skupiny "kritickým způsobem umožňují zákonodárné a výkonné moci ovlivňovat fungování moci soudní".

Témata: Polsko | EU | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konec masa ze zvířat. Do restaurací se začne dostávat uměle vyrobené

18.07.2018 08:10 Amsterodam - Nizozemská společnost Mosa Meat před pěti lety představila jako první na světě…

Soud propustí Slovenku Rezešovou odsouzenou na devět let za nehodu

18.07.2018 07:54 Košice (Slovensko) - Soud v Maďarsku souhlasil s žádostí o podmínečné propuštění Slovenky Evy…

Stanou se jaderné zbraně mokrým snem světových despotů? Žijeme pořád v…

18.07.2018 06:00 Po skončení Studené války si většina z nás na chvíli vydechla a mysleli jsme si, že je rizikové…

Itálie chce Česku vnutit uprchlíky. Conte chce Babišovi v Římě osobně…

17.07.2018 23:24 Řím - Italský premiér Giuseppe Conte dnes odpověděl v otevřeném dopise svému českému protějšku…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama