V Bruselu startuje podivný "minisummit" a atmosféra houstne. Jak dopadne diskuze o migraci v rozhádáné EU?

Brusel - Složitá diskuse dnes čeká prezidenty a premiéry více než poloviny zemí EU na "minisummitu" k migrační problematice v Bruselu.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Jean-Claude Juncker, předseda Evropské komise

Atmosféře v posledních hodinách před schůzkou nepřispěly výroky francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, na které ostře reagovali politici především v Itálii.

Právě postoj Itálie, kde nyní vládne protiimigrační a populistická vláda, bude zřejmě klíčový pro úspěch dnešního setkání zřejmě 16 států EU. Do Bruselu jej svolal předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker poté, co v úterý jednal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a právě s Macronem. Ten k nelibosti Italů označil věc za politický problém, když poukázal, že do Evropy nyní přijíždí výrazně méně lidí než na vrcholu migrační krize před několika lety.

Původním cílem dnešní schůzky bylo jen zprostředkovat "evropské řešení" migrační problematiky, které by Merkelové ulevilo v domácím politickém sporu s ministrem vnitra Horstem Seehoferem. Ten chce přímo od hranic vracet osoby, které už v EU požádaly o azyl jinde. Pro Itálii, kam nyní přijíždí většina migrantů, by to znamenalo dodatečnou zátěž. A hrozí, že pokud by se také další státy zachovaly podobně, prakticky skončí volný pohyb v EU.

Řím, který nyní odmítá přijímat v italských přístavech lodě s migranty, naopak žádá jednak větší pomoc s ochranou vnější hranice, ale také, aby si další státy "solidárně" část přijíždějících přebraly. Redistribuce žadatelů o azyl je však něco, co odmítají například středoevropské státy Visegrádské skupiny, tedy ČR, Slovensko, Polsko a Maďarsko.

O migraci bude všech 28 zemí jednat ve čtvrtek na řádném unijním summitu. Nejen o stále sporné reformě azylového systému, která by právě redistribuci v případě krize umožnila, ale především o nových akcentech přístupu EU k problematice. Výrazné zlepšení ochrany hranice má doplnit plán zajišťující, že migranti zachránění na moři se nedostanou na území EU, ale rozhodováno o nich bude jinde. Dnešní schůzka by tak měla také tuto čtvrteční diskusi připravit.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při hromadné nehodě deseti aut na německé dálnici zemřeli čtyři lidé

22.07.2018 12:43 Heilbronn (Německo) - Při nehodě deseti aut na německé dálnici 81 na severovýchodě Bádenska…

EU má plán proti Trumpovi. Americe se nebude líbit

22.07.2018 09:59 Tokio/Brusel - Protekcionistická politika, kterou razí americký prezident Donald Trump, zřejmě…

Londýn si krutě vystřelil ze Zemana. Pověsil obří rudé trenky

21.07.2018 22:27 Aktualizováno Londýn/Praha - Obří rudé trenýrky odkazující na politický happening skupiny Ztohoven na Pražském…

Sicílie na nohou. Někdo tam masově vraždí uprchlíky

21.07.2018 22:27 Aktualizováno Řím - Sicilská prokuratura začala vyšetřovat nedávnou smrt čtyř migrantů ve vodách blízko italského…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama