Bavorská pohraniční policie? Nové komando terčem kritiky, prý rozdmýchává strach

Mnichov - Chystané zřízení pohraniční policie v Bavorsku vyvolalo rozpory mezi politiky. Zatímco vláda Křesťanskosociální unie (CSU) si od nového útvaru slibuje větší úspěchy v boji proti přeshraniční kriminalitě, opoziční politici ho považují za zcela zbytečný.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Německá policie, ilustrační fotografie

Bavorská pohraniční policie zahájí činnosti 2. července. Bude sídlit v Pasově, má mít v první fázi 500 členů, jejichž počet během pěti let stoupne na 1000. I když název útvaru naznačuje, že se jeho členové budou soustřeďovat především na ochranu hranic, není tomu tak.

Ochrana hranic totiž spadá primárně do kompetence spolkové policie, a bavorská pohraniční policie se proto soustředí primárně na boj s přeshraniční kriminalitou - zejména na obchod s drogami.

To se z velké části týká oblasti u hranic s Českem, odkud do Německa směřuje velké množství metamfetaminu. Jen loni německá policie zaznamenala 2127 deliktů souvisejících s obchodováním s touto drogou.

Opozice plán kritizuje. "Chtějí tím jen snížit strach, který sami rozdmýchali," řekl listu Augsburger Allgemeine odborník na vnitřní bezpečnost z řad sociální demokracie (SPD) Peter Paul Gantzer, podle něhož klame už samotný název útvaru, protože ve skutečnosti nebude mít na starosti ochranu hranic s Českem a Rakouskem, ale spíše namátkové kontroly v pohraničí.

Politik Svobodných voličů (FW) Joachim Hanisch má zase za to, že další policejní úřad představuje plýtvání personálem, který by byl jinde nutně potřeba. Objevují se také hlasy, že krok vládní CSU je motivován blížícími se bavorskými volbami, v nichž bude strana obhajovat většinu v zemském parlamentu, a chce se proto ukázat jako řádná strážkyně pořádku a tvrdá bojovnice proti kriminalitě.

Bavorsko chystá kromě zřízení pohraniční policie také vlastní azylový úřad. Ten zahájí svou činnost 1. srpna, tedy zhruba měsíc po pohraniční policii. Bavorská vláda o obojím rozhodla ve stejný den, letos 23. března.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na dálnici v Janově se zřítil kus mostu, spadl i český kamion. Nejméně 22…

14.08.2018 16:29 Aktualizováno Janov - Na dálnici v Janově se dnes přibližně v 11:50 SELČ v důsledku sesuvu půdy zřítilo několik…

Zřícenému mostu v Janově se přezdívalo "nemocný", při zkáze na něm byly…

14.08.2018 16:02 Janov - Na části dálničního Morandiho mostu, která se dnes před polednem zřítila v italském Janově,…

Šestice zemí EU si rozdělí 141 migrantů z lodě Aquarius

14.08.2018 15:38 Madrid - Šestice zemí EU se dohodlo na rozdělení 141 migrantů, kteří jsou od pátku na palubě…

Brusel jde Polsku po krku. Evropská komise zahájila druhou fázi řízení

14.08.2018 14:23 Brusel/Varšava - Evropská komise (EK) dnes zahájila druhou fázi řízení vedeného vůči Polsku kvůli…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama