Drželi jsme se mrtvých těl, utopili se před našima očima. Uprchlíci popisují, co se děje ve Středomoří, jejich příběhy jsou děsivé

Pozzallo (Irálie) - Celá Evropa sleduje spor o lodě, které ve Středozemí zachraňují uprchlíky. Do svých přístavů je nechce pustit Itálie ani Malta. Někteří z těch, kteří byli v posledních dnech z moře zachráněni, popsali italské agentuře ANSA své příběhy.

Přidejte svůj názor 44 komentářů

Uprchlíci, ilustrační fotografie

Migranti, kterým se podařilo bezpečně dostat do přístavu Pozzallo na Sicílii, se svěřili s hrůzami, které prožili na lodi ve Středomoří. Patří k těm šťastnějším z asi 110 lidí, kteří se na člunu pokusili dostat do Evropy. Z moře záchranáři vytáhli 42 migrantů, dalších asi 70 lidí, včetně těhotné ženy a novorozence, zřejmě utonulo.

Běžence zachránilo italské pobřežní plavidlo Diciotti. Přeživší teď vypráví, co prožili na moři ve vraku jejich lodi. Někteří například popisují, jak se drželi těl mrtvých přátel a příbuzných ve snaze zůstat naživu.

„Byly tam nigerijské ženy, které tvrdily, že během tragédie přišly o přátele a příbuzné a že viděly, jak se utopili," popisuje Lucilla Garufi z neziskové organizace Intersos, která byla na palubě Diciottiho.

„Uprostřed nákladní lodi se najednou vytvořila díru a plavidlo se zlomilo na polovinu," popsali přeživší. „To byl konec, viděli jsme, jak se naše sestry utopily před našimi očima, aniž bychom dokázaly udělat cokoliv, abychom je zachránily,“ popsaly ženy. Přeživší zůstanou v specializovaném centru, kde se jim dostane psychologické pomoci.

Jedním z nejdojemnějších příběhů je případ osmiletého chlapce z Eritreje, který se vydal na cestu sám, protože jeho rodiče si nemohli dovolit zaplatit cestu pro všechny. Nyní chlapec doufá, že vydělá dost peněz na to, aby do Itálie dostal i své rodiče.

„Někteří z nich říkají, že měli pocit, že cesta trvala aspoň rok. Potřebují jen pomoc a trochu lidskosti," uvedl Teo di Piazza, koordinátor psychologického týmu Lékařů bez hranic (MSF).

Migranti jsou součástí skupiny 400 mužů, 71 žen a 38 nezletilých, kteří vystoupili z lodi Diciotti v Pozzallu 19. června. S výjimkou těch, kteží potřebovali naléhavou léčbu v nemocnici a několika zvláštních případů, byli všichni odvezeni do hotspotu v přístavu, kde jim byla poskytnuta „střecha nad hlavu, čisté oblečení a jídlo a sprcha", doplnil starosta Roberto Ammatuna.

Vstupte do diskuze (44)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mayová vyhrožuje stranickým rebelům předčasnými volbami

18.07.2018 10:38 Londýn - Premiérka Theresa Mayová před úterním hlasováním o dodatku k zákonu o obchodních aspektech…

Konec masa ze zvířat. Do restaurací se začne dostávat uměle vyrobené

18.07.2018 08:10 Amsterodam - Nizozemská společnost Mosa Meat před pěti lety představila jako první na světě…

Soud propustí Slovenku Rezešovou odsouzenou na devět let za nehodu

18.07.2018 07:54 Košice (Slovensko) - Soud v Maďarsku souhlasil s žádostí o podmínečné propuštění Slovenky Evy…

Stanou se jaderné zbraně mokrým snem světových despotů? Žijeme pořád v…

18.07.2018 06:00 Po skončení Studené války si většina z nás na chvíli vydechla a mysleli jsme si, že je rizikové…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama