Nová naděje na obzoru. Bude digitalizace spásou?

Bukurešť - Rumunsko, které patří společně s Bulharskem a Chorvatskem mezi poslední země rozšiřující EU, řeší problémy s plněním politiky ochrany životního prostředí výrobou ekologicky šetrné elektřiny. Jedinou nadějí na zlepšení by mohly teoreticky být nové technologie. Informoval o tom server Politico.eu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Větrné elektrárny

Ačkoliv se Rumunům zřejmě nepodaří dohnat západní země, pokud jde o environmentální politiku, jistou naději jim slibují nové technologie, které se ukazují jako schopné podpořit výrobu nízkouhlíkových energií s minimálními dopady na životní prostředí.

Ty by kromě výroby ekologicky šetrné elektřiny mohly podpořit i hospodářský růst. I toto je jedním z důvodů, proč by klimatická a energetická politika EU měla brát ohled i na jiné země, které ji nejsou schopné plnit, ale aspoň se o to snaží.

Na výše uvedeném se shodli vedoucí pracovníci energetického průmyslu na sedmé každoroční "Romanian Energy Day" konferenci, která proběhla ve dnech 5. - 6. června v Bruselu. Tématem byla bezpečnost v oblasti regionální výroby energií v kontextu evropského vnitřního energetického trhu.

Účastníci konference cílili na tři základní pilíře plnění cílů politiky výroby ekologicky šetrných energií v letech 2021-2030. Těmi jsou kromě digitalizace, dekarbonizace a decentralizace také nutnost přijetí nové legislativy a analýza veškerých finančních důsledků přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku.

Zástupci rumunských průmyslových firem tuto vizi uvítali, leč vyjádřili obavy z faktického plnění veškerých cílů a legislativy, které si politika ekologicky šetrné energie žádá.

Generální ředitel Enel Romania Georgios Stassis tvrdí, že je jeho společnost připravená na tento proces, neboť je sama o sobě průkopníkem v oblasti výroby digitálních energetických služeb, jež už v současné době hojně využívá rumunský informační a komunikační sektor, který se podílí 6 % na HDP, a který také zažívá růst.

"Digitalizaci je třeba vnímat jako proces, který umožní energetickému sektoru uskutečnit několik klíčových reforem vedoucích k výrobě ekologicky šetrné elektřiny. Konkrétně mám na mysli lepší využití obnovitelných zdrojů energií, lepší kvalitu, nižší náklady na distribuci, inteligentní měřice apod," řekl Stassis. 

"Inteligentní měřiče mohou být velmi efektivní pro spotřebitele, kteří si dle svých potřeb přizpůsobí, kolik chtějí konkrétně spotřebovávat, a kdy chtějí spotřebovávat. Obecně vzato může digitalizace energií učinit z Rumunska velmi rychle rostoucí ekonomiku s novými pracovními místy ve službách, konkrétně v IT. Rumunský výrobní sektor a ekonomika se tak stanou konkurenceschopnými," dodal Stassis.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při hromadné nehodě deseti aut na německé dálnici zemřeli čtyři lidé

22.07.2018 12:43 Heilbronn (Německo) - Při nehodě deseti aut na německé dálnici 81 na severovýchodě Bádenska…

EU má plán proti Trumpovi. Americe se nebude líbit

22.07.2018 09:59 Tokio/Brusel - Protekcionistická politika, kterou razí americký prezident Donald Trump, zřejmě…

Londýn si krutě vystřelil ze Zemana. Pověsil obří rudé trenky

21.07.2018 22:27 Aktualizováno Londýn/Praha - Obří rudé trenýrky odkazující na politický happening skupiny Ztohoven na Pražském…

Sicílie na nohou. Někdo tam masově vraždí uprchlíky

21.07.2018 22:27 Aktualizováno Řím - Sicilská prokuratura začala vyšetřovat nedávnou smrt čtyř migrantů ve vodách blízko italského…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama