Afričané chtějí do Evropy, na moři jsou jich tisíce. Střediska pro uprchlíky mají být v Libyi, žádá Salivini

Řím - Italský ministr vnitra a vicepremiér Matteo Salvini dnes v Libyi řešil migrační krizi. Střediska pro žadatele o azyl by podle něj měla být na jihu Libye, a nikoli v Itálii. Krátce předtím libyjská pobřežní stráž dopravila zpět do Libye přes 800 migrantů, které nalodila u severoafrických břehů.

Přidejte svůj názor 90 komentářů

Lékaři bez hranic pomáhají migrantům

Itálie odmítla, aby 800 migrantů z moře vyzdvihla španělská nevládní organizace Proactiva Open Arms. "Ze srdce děkuji (...) libyjským úřadům a pobřežní stráži, která dnes (v neděli) zachránila a zpět do Libye dopravila 820 imigrantů, čímž zmařila 'práci' pašeráků lidí a zamezila neférovým zásahům lodí nevládních organizací," napsal Salvini na twitteru.

zdroj: YouTube

Libyjská pobřežní stráž informovala, že jen v neděli byla podél libyjského pobřeží z moře vyzdvižena téměř tisícovka migrantů. Od minulé středy libyjská pobřežní stráž na moři zachránila, anebo zadržela téměř 2000 běženců, napsala agentura AFP.

Na trase z Libye do Itálie nyní čeká už pátý den loď německé nevládní organizace Lifeline s více než dvěma stovkami uprchlíků na palubě. Ty minulý týden odmítla přijmout Itálie, která posléze vyzvala k jejich přijetí Maltu. I ta je odmítla. Situace na palubě plavidla dimenzovaného pro 50 osob, které se nachází asi 46 kilometrů od Malty, je podle zástupce německé nevládní organizace Axela Steiera kritická. Dnes francouzským médiím řekl, že o otevření přístavu požádal Francii a Španělsko. Ani jedna ze zemí mu zatím neodpověděla.

Dalších 113 migrantů z moře a vratkých člunů vylovila dánská dopravní loď Alexander Maersk, která strávila už třetí noc na dohled od sicilského přístavu Pozzallo. Tam ji nasměrovala italská pobřežní stráž, na základě jejíchž pokynů nákladní loď migranty zachránila. Dánská ministryně pro imigraci Inger Stöjbergová adresovala Salvinimu dopis, v němž jej vyzvala, aby Itálie migranty přijala.

"Spolupráce mezi Itálií a Libyí je klíčová," uvedl dnes v rozhovoru s listem La Repubblica libyjský vicepremiér Ahmad Maítík. Pašeráky lidí Libye považuje za nebezpečné zločinecké organizace, které brzdí stabilizaci země, řekl Maítík. Znepokojuje ho napětí mezi Itálií a Francií ohledně migrantů. Připomněl, že obě země hrají strategickou roli v bezpečnosti Libye a Středomoří.

Migrací se v neděli v Bruselu zabývali zástupci více než poloviny států EU. Česko se stejně jako zbylé státy visegrádské skupiny (V4) setkání neúčastnilo. Německá kancléřka Angela Merkelová po minisummitu prohlásila, že země EU se musí snažit najít evropské řešení a kde takové řešení nebude možné, je podle ní na místě spolupráce skupin zainteresovaných států. Skutečnost, že lídři evropských zemí v neděli nenabídli společné řešení migrační krize podle agentury Reuters podrývá evropskou jednotu, oslabuje německou koaliční vládu a v sázce je budoucnost schengenského prostoru.

Vstupte do diskuze (90)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump: EU je nepřítel USA. Rusko jen v některých ohledech

15.07.2018 17:48 Aktualizováno Helsinky - Americký prezident Donald Trump se rok a půl po nástupu do funkce poprvé sejde se svým…

Unie si dělí migranty. 50 uprchlíků z rybářské lodi převezme Německo

15.07.2018 16:47 Aktualizováno Berlín/Řím - Německo se bude podílet na převzetí části migrantů zachráněných v sobotu z rybářské…

Rakousko bouchlo do stolu. Cizinci ho vysávají z peněz, utáhne kohoutky

15.07.2018 15:40 Aktualizováno Vídeň - Počet dětí žijících v zahraničí, které mají v Rakousku nárok na přídavky, se za posledních…

V Helsinkách se sešly stovky lidí, demonstrují proti Trumpovi

15.07.2018 15:30 Helsinky - V Helsinkách se dnes podle agentury AP sešlo asi 1500 demonstrantů před příletem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama